Tower Bridge Londra: Bir Köprüden Daha Fazlası

“Bir köprünün iki kara parçasını birbirine bağlamaktan başka ne özelliği olabilir”, “bir köprü iyi mi ve niçin bir şehrin simgesi haline gelir”, “insanoğlu niçin üzerine para verip bir köprüyü gezer” sorularının hepsine birer yanıt durumunda Londra‘nın en meşhur köprülerinden Tower Bridge.

Kırmızı telefon kulübeleri, siyah taksiler ve London Eye ile beraber şehrin en oldukca fotoğraflanan ve simgesi haline gelmiş yapılarından Tower Bridge hakikaten de bir köprüden öte, bir sanat şaheseri, mimari bir başyapıt.

Dolayısıyla Londra turu yapıyorsanız kesinlikle ziyaret edilmesi ihtiyaç duyulan bir nokta. Üstelik yazının devamında bahsedeceğim ve her yıl milyonlarca turisti kendine çeken özellikleri haricinde köprüden Thames Nehri ve Londra manzarasını seyretmek de büyüleyici bir edinim.

O süre hadi, süre kaybetmeden Tower Bridge nedir, tarihçesi nasıldır ve özellikleri nedir diye başlamış olalım ve devamında da köprünün ziyarete açık olduğu saatler, giriş ücretleri şeklinde bilgilerle devam edelim.

Tower Bridge Tarihçesi

tower bridge köprüsü londra

Tower Bridge Köprüsü’nün tarihçesi Londra’nın doğusunun nüfus açısından yoğunlaştığı ve Batı Londra ile arasındaki ulaşımın artmasının gerektiği 1800’lü yılların sonuna uzanıyor. Bu yüzden de 1876 senesinde köprü, metro, alt geçit şeklinde herhangi bir ulaşım çözümü alternatifi üretilmesi için bir komisyon kuruluyor. Sadece komisyonun sunulan projeler arasından birini seçmesi de 8 yıl sürüyor.

Sonunda onaylanan, kent planlamacısı Sir Horace Jones ve John Wolfe Barry’nin projesi olan Victoria Stili baskül köprü projesi böylece 1886 senesinde başlıyor ve köprünün yapımı 1894 senesinde tamamlanıyor.

Köprünün iki ayağının yerinde iki kule yer ediniyor fakat adının Tower Bridge olmasının sebebi bu değil. Meşhur baskül köprü, bir başka meşhur Londra yapısı Londra Kulesi’nin (Tower of London) yakınında yer almış olduğu için Bridge Tower (Kule Köprüsü) adını alıyor.

Yapımında 70.000 ton çimento, 10.000 ton çelik kullanılan, 500’e yakın işçinin çalmış olduğu köprü 1894 senesinde devrin Galler Prens ve Prensesi tarafınca açılmış. O günden beri de bir tek Doğu ve Batı Londra’yı birbirine bağlamıyor hem de gezinsel açıdan da son aşama keyifli, keyifli bir ziyaret noktası olma özelliğine haiz.

Tower Bridge Köprüsü’nü Niçin Ziyaret Etmelisiniz?

Tower Bridge hakkında bilgiler londra

Tower Bridge Köprüsü’nü bu kadar meşhur icra eden normal olarak Victoria seçimi Gotik mimarisi ve görkemli manzarası sadece bununla beraber Thames Nehri’nden geçmekte olan gemilere izin verebilmesi için açılıp kapanabilir olması da en mühim özelliklerinden.

Köprü ilk açıldığında dere yolu üstünde seyreden gemilerin geçebilmesi için günde averaj 20 – 30 kez açılıp kapanıyormuş. Sadece bu sayı bugün günde averaj 3 sefere denk geliyor. Ki bazı günler asla açılmadığı şeklinde bazı günler fazla sık açılıp kapanıyor.

Ziyaretiniz esnasında köprünün açılıp kapanmış olduğu anlara denk gelirseniz talihli ziyaretçilerden birisiniz. Tower Bridge Köprüsü’nün en altında yer edinen, günde averaj 40.000 şahıs yada aracın karşılıklı olarak geçmiş olduğu köprünün kanatlarının açıldığı, vapur geçmiş olmasına izin verdikten sonrasında kapanmış olduğu aktivite burada görebileceğiniz en keyifli aktivitelerden biri. Tower Bridge Köprüsü’nün en mühim özelliğine bizzat tanıklık ediyorsunuz, daha ne olsun?

Yeri gelmişken belirteyim, bilhassa bu şekilde bir anı görmek isterseniz, Tower Bridge resmi web sitesinden köprünün açılacağı gün ve saatleri öğrenebilir ve ziyaretinizi buna nazaran programlayabilirsiniz.

Normal olarak Tower Bridge turunda görecekleriniz açılış-kapanışla sınırı olan değil. Köprü turu her iki yakadaki kuleleri ve bu kuleleri dere seviyesinden 45 metre yükseklikte birbirine bağlayan koridoru da kapsıyor. İşte yazının devamında da buralarda neler görebileceğinizden bahsedeceğim.

Tower Bridge İçerisinde Neler Görmüş olacaksınız?

Londra tower bridge turu

Tower Bridge Köprüsü’nü gezinsel amaçla ziyaret ettiğinizde görebilecekleriniz köprünün tarihçesi ve yapılışına odaklanmış bir sergi, köprünün açılma ve kapanma mekanizmasını yerinde görebileceğiniz makine odası ve iki kuleyi birbirine bağlayan koridordan hem nefis bir Londra manzarası hem de bu koridorun cam zemininden dere ve dere trafiği manzarası diyebilirim. Sadece bu da oldukca özet oldu, gelin birazcık daha detaylandıralım isterseniz.

Şimal Kulesi

Tower Bridge Köprüsü’nü Şimal Kulesi’nden gezmeye başladığınızda 19. YY Londrası’na adım atıyorsunuz. Kulede köprünün tarihçesi ve yapılışına dair görseller ve gösterimlerin sunulmuş olduğu, köprünün hem ulaşım hem de İngiliz halkı nezdindeki öneminin anlatıldığı sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

Cenup Kulesi

Cenup Kulesi’nde ise Tower Bridge Köprüsü’nün sıradışı mimarisinin detaylarını öğrenebilir buradan aşağı inerek makine dairesini ziyaret edebilirsiniz.

Tower Bridge Köprüsü ilk yapıldığında Makine Dairesi’nde buğu makineleri kullanılıyormuş ve köprü buğu gücü kullanılarak açılıp kapanıyormuş. 1974 senesinde ise elektrikli sisteme geçilmiş.

Eski sistemin de gezinsel amaçlı ziyaretlerde gösterilebilmesi için hala tutulduğu Makine Dairesi’nde buğu kazanlarını, baskülleri ve yeni elektrikli sistemi yerinde görebilir, bu mühendislik harikasının emek harcama prensibini öğrenebilirsiniz.  Yeri gelmişken belirteyim, Makine Dairesi’ne gidebilmek için mavi işaretleri takip etmelisiniz.

Koridor ve Cam Zemin

Şimal ve Cenup Kuleleri arasındaki koridor görkemli bir Londra manzarasına ev sahipliği yapıyor. Şehrin en mühim yapılarını buradan seyrettikten sonrasında bir de aşağıya, üstünde durduğunuz zemine bir bakmalısınız.

11 metre uzunluğundaki cam zemin bu koridora (ya da köprüye diyelim) 2014 senesinde eklenmiş ve ayaklarınızın altında Thames Nehri’ni, vasıta ve yaya trafiğinin akmış olduğu, nehirden vapur geçeceği süre açılıp kapanan köprüyü tepeden seyretmenize izin veriyor.

Yazının başlangıcında da söylediğim şeklinde, ziyaretiniz bir de köprünün vapur geçişi sebebiyle açıldığı bir zamana denk gelirse vasıta ve yaya trafiğinin durdurulduğu, köprünün tam ortasından ikiye ayrılarak açıldığı bu vakası seyretmek son aşama keyifli.

Tower Bridge Ziyaret Saatleri

Londra Tower Bridge giriş ücretleri

Tower Bridge Köprüsü 24, 25 ve 26 Aralık tarihleri haricinde senenin her günü gezinsel ziyaretlere açık. Ziyaret saatleri ise 09:30 – 17:00.

Köprüyü dolaşmak oldukca uzun sürmüyor, en fazla 1 saatinizi ayırmanız kafi. Yavaş gezen, her şeyi merak eden ve devamlı durup dinlenen bir gezginseniz 1,5 saat ayırabilirsiniz

Tower Bridge Giriş Ücretleri

Tower Bridge Köprüsü giriş ücretleri ise yaşa nazaran değişken. Şu şekilde özetleyebilirim:

Erişkin £9,80, 5-15 yaş arası çocuklar £4,20, 2 erişkin ve 1 çocuk £20, 2 erişkin ve 2 çocuk £22, 5 yaş altı parasız.

ÖNEMLİ NOT: Köprüden yaya olarak geçmek istediğinizde esasen vasıta ve yaya trafiğine açık olan aşağıdaki köprüden geçebiliyorsunuz. Ücretler kuleleri ve bu kuleleri birbirine bağlayan üst köprüyü dolaşmak için.

Biletleri Tower Bridge resmi web sitesinden almanız halinde 10% indirim de mevcut.

Tower Bridge Köprüsü’nü parasız gezmenin bir öteki yolu da London Pass kartını satın almak. 1 günlük £69, 2 günlük £94, 3 günlük £114 ödeyerek satın alabileceğiniz London Pass ile Tower Bridge dahil olmak suretiyle Londra’daki 80 gezinsel noktayı parasız ziyaret edebiliyorsunuz.

Tower Bridge Nerede ve Iyi mi Gidilir?

Londra tower bridge nerede ve nasıl gidilir

Londra’nın merkezinde yer edinen Tower Bridge ulaşımı son aşama kolay. Aşağıda size değişik seçenekleri özetleyeyim:

Metro ile: District yada Circle hatlarından birine binerek Tower Hill İstasyonu’nda inip, köprünün şimal kanadına ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: 15, 42, 78 yada 100 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Londra geziniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm detayları şu yazılarda bulabilirsiniz;

0 Reviews

Write a Review

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir