SGK Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Adım Attı

17 October 2020
SGK Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Adım Attı
38
Views

Sosyal Güvenlik Kurumu BAĞ-KUR ve EYT’liler için yani yaşa takılanlar için bir gelişme imza attı. Uzunca süredir emekli olmak isteyenler bu gelişmeyi bekliyordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu SSK ve BAĞ-KUR ayrıca emeklilikte yaşa takılanlar için farklı bir gelişmeye imza attı. EYT ve Türkiye’nin yapılan yeni çalışmalara göre 7 maaş ikramiye ve emeklilik tarihleri düzenlemesi ile alakalı yeni gelişmeler var. Yani kısa süre içerisinde binlerce insan emekli olabilir. SGK yapacağı yeni düzenlemelerle birlikte birçok insanın mağduriyetinin önüne geçecek ve emekli olmasını sağlayacak.

Doğum ve askerlik borçlanması gibi imkanlar ile birlikte kısa süre içerisinde bazı vatandaşların emekli olması bekleniyor. Eğer bu gelişmeler yaşanırsa 3600 gün prim ödeme şartı yerine yaş altında sağlayan kişiler ile birlikte emeklilik mümkün görünüyor.

Askerlik Borçlanması ile Kısa Sürede Emekli Olmak

Emekli olmak isteyen ya da emekli olmaya karar veren vatandaşlar askerlik süresini emeklilik hesabına katarak bu konuda avantaj sağlayabilirler. Askerlik borçlanması ile birlikte emeklilik süresini kısaltabilirsiniz erkek çalışanlar bu yöntem ile bir ya da iki yıl içerisinde daha erken emekli olabilirler.

3600 Gün Üzerinden Emekli Olma Şansı

3600 prim günüyle emekli olan çok sayıda insan var. Ancak günümüz şartlarında bu çok da mümkün değil. 3600 gün üzerinden emekli olma şansını bazı vatandaşlar elde edebilirken bazıları ise buna erişemiyor. Hemen aşağıda şartları görebilirsiniz.

  1. Sigorta giriş tarihleri 9 Eylül 1999 öncesi olmalıdır.
  2. 15 yıl hizmet süresi şartı sağlanmalıdır.
  3. 3600 prim günü şartı sağlanmalıdır.
  4. Daha önceden belirlenen yaş şartı sağlanmalıdır.
  5. Erkek vatandaşların 55, kadın vatandaşların ise 54 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması İmkanı ile Kısa Sürede Emekli Olmak

Anne olmuş kadınlara emeklilik konusunda bazı avantajlar sunulmaktadır. SGK annelere doğum borçlanması yoluyla kısa süre içerisinde emeklilik imkanı sunmaktadır.

Doğum yapmadan önce 2 yıl boyunca sigortalı çalışmak SSK tescili yapan kadınlara 2 yıllık süreli prim ekleyerek hesaplarında kullanma şansı vermektedir. O noktada anne olmuş çalışan bir kadın doğum borçlanması ile birlikte emeklilikten 6 yıl kazanmaktadır.

Article Categories:
SGK · Tüm Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *