Şanlıurfa Seyahat Rehberi & Şanlıurfa Gezisi Notları

Şanlıurfa seyahat rehberi: Türkiye’de görülmesi ihtiyaç duyulan şehirler içinde ilk sıralarda gelen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer edinen şehirlerimizden biri.

Şanlıurfa için oldukça yönlü bir kent desek yanlış olmaz. İnanç turizminin Türkiye’deki öncelikli şehirlerinden olan Şanlıurfa, “peygamberler şehri” olarak anılıyor. Şanlıurfa’da gerçekleşen peygamberlere ilişkin rivayetleri ve dini yapıların çokluğunu görünce şehrin niçin bu isimle anıldığını anlıyorsunuz.

Şanlıurfa’nın öne çıkan öteki cazibesi ise doğal ki Şanlıurfa yiyecekleri ve Şanlıurfa mutfağı. Şanlıurfa sofralarında lezzet de çeşit de bolca.

Bu iki özellik haricinde Şanlıurfa gezilecek bölgeleri, alışveriş olanakları, müzeler ve yakın çevresinde yer edinen, Türkiye’de gezilecek bölgeler listelerinin ilk sıralarını süsleyen Halfeti, Harran, Göbeklitepe şeklinde noktalarla da iddialı bir kent.

Şanlıurfa seyahat rehberi vesilesiyle yalnızca Şanlıurfa’da gezilecek bölgeler hakkında detayları değil; Şanlıurfa’da konaklama, Şanlıurfa otelleri, Şanlıurfa ulaşım şeklinde Şanlıurfa gezisi için ihtiyacınız olan temel detayları de öğrenebilirsiniz.

Şanlıurfa Seyahat Rehberi: Genel Bilgiler

Şanlıurfa gezi notları, Şanlıurfa hakkında bilgiler

Şanlıurfa Zamanı: Şanlıurfa, zamanı bakımından oldukça ilgi çekici bir kent. Bilhassa son yıllarda dünyaca ses getiren Göbeklitepe ile Şanlıurfa zamanı daha da ilgi çekici bir hal almıştır.

Şanlıurfa ve civarında Cilalı Taş Devri’nden beri yerleşim olduğu ve Şanlıurfa tarihinin 13.500 senelik bir geçmişi olduğu kabul edilir. 1992 senesinde, “Balıklıgöl Heykeli” olarak adlandırılan heykelin 13.500 senelik olduğu ve dünyanın en eski heykeli olduğu ortaya çıkmıştır.

2011 senesinde UNESCO tarafınca Dünya Mirası Sıralaması’ne alınan Göbeklitepe’nin ise dünyanın en eski tapınağı olduğu kabul edilmektedir. Göbeklitepe’nin zamanı ise 11.500 yıl öncesine dayanır. Efsanelere bakılırsa ise Şanlıurfa’nın Nuh Tufanı’ndan sonrasında kurulan ilk 11 şehirden biri olduğu söylenmektedir.

Tüm bunlara bakıldığında kuruluşundan bu yana yüzlerce efsaneleşmiş ve hikayeye mevzu olmuş ve binlerce zamanı esere ev sahipliği meydana getiren Şanlıurfa’nın insanlık tarihinde mühim bir yere haiz olduğu inkar edilemez.

Nüfus & Cemiyet: Şanlıurfa 2,031 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri ve Şanlıurfa’da gezerken kalabalık hakikaten hissediliyor. Bilhassa Şanlıurfa çarşıları ve gezinsel bölgeler hem yerliler hem de turistler tarafınca tercih edilmiş olduğu için yoğun oluyor.

Şanlıurfa halkının gördüğüm en misafirperver insanoğlu topluluğu bulunduğunu da belirtmek isterim. Her mevzuda destek olmaya ve sizi en güzel şekilde ağırlamaya çalışıyorlar.

Biz otel çalışanlarından vasıta kiraladığımız firmanın çalışanlarına, restoran görevlilerinden sokakta yol yönelttiğimiz insanlara kadar her insanın canayakınlığına ve misafirperverliğine fanatik kalmıştık.

Şanlıurfa güvenli mi? Şanlıurfa’ya bir gezgin gözüyle baktığımda oldukça güvenli bir kent bulunduğunu rahatça söyleyebilirim. Sabah akşam gönül rahatlığıyla şehri keşfedebilirsiniz. Doğal ki her şehirde geçerli olan güvenlik kriterlerine dikkat etmenizde yarar var.

Şanlıurfa’ya Ulaşım: Şanlıurfa’ya ulaşım için Şanlıurfa GAP Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir şeklinde büyük şehirlerden oldukça sık tayyare bulunuyor.

Şanlıurfa doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman’a komşu olduğundan dolayı Şanlıurfa’ya ulaşım için Güneydoğu Anadolu turları da tercih edilebilir. Böylelikle bir tur ile Güneydoğu’nun en güzel şehirlerini keşfetmiş olmuş olursunuz.

Şanlıurfa’ya Ne Vakit Gidilir?

Şanlıurfa turu Şanlıurfa gezisi için en uygun aylar

Şanlıurfa’da karasal iklim hakim. Yazlar uzun ve oldukça sıcak, kışlar ise soğuk geçiyor.

Kişisel deneyimimden yola çıkacak olursam Şanlıurfa’ya ne süre gidilir sorusuna ilkbahar ayları yanıtını veririm. Ben Nisan ayında gitmiştim ve ilkbahar olmasına karşın gündüzleri, bilhassa öğlen vakitleri hava inanılmaz sıcak oluyordu. Sadece geceleri durum pek bu şekilde değildi.

Karasal iklim dolayısıyla gece gündüz arasındaki ısı farkı çok çok fazla. Kısacası gündüzleri sıcaktan bunalıyor, geceleriyse üzerimizde montlarla üşüyorduk.

Eğer fırsatınız var ise Şanlıurfa’ya Nisan – Haziran ayları içinde gitmenizi tavsiye ederim. Isı farkına uygun giysilerle üşümeden ya da terlemeden Şanlıurfa’yı rahatça keşfedebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Nerede Kalınır?

Şanlıurfa turu otel tavsiyeleri

Şanlıurfa’da nerede kalınır diye merak ediyorsanız tavsiye edebileceğimiz belli başlı Şanlıurfa konaklama bölgeleri ve Şanlıurfa otelleri var.

Ilk olarak Şanlıurfa’da gezilecek bölgeleri göz önüne aldığımızda görülmesi ihtiyaç duyulan bir çok yerin Şanlıurfa kent merkezinde yer aldığını söyleyebiliriz.

Bu yüzden Şanlıurfa’da konaklama için en ideal bölge kent merkezi olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı, Sarayönü Caddesi ve Balıklıgöl bölgesi çevresi Şanlıurfa’nın en hareketli bölgeleri. Şanlıurfa otelleri mevzusuna gelecek olursak Şanlıurfa’nın en iyi otelleri olarak gösterilen belli otelleri sizler için sıraladım.

Şanlıurfa oteli olarak ilk tavsiyem 3★ Hilton Garden Inn Şanlıurfa. 11 Nisan Fuar Caddesi üstünde yer edinen Hilton Garden Inn Şanlıurfa, şehrin gezinsel noktalarına oldukça yakın. Hizmet anlayışı olarak Hilton standartlarını taşımış olduğu için hiçbir sürprizle karşı karşıya gelme şansınızın olmadığı oldukça hijyenik ve konforlu bir seçenek.

Palmyra Boutique Hotel ise fiyat performans açısından muhteşem bir seçenek. Balıklıgöl’e yalnızca 10 dakikalık adım atma mesafesinde bulunuyor. Bu otelin en güzel yanı zamanı bir Şanlıurfa konağı içine kurulu olması.

Taş duvarlar, yüksek tavanlar, geniş kapılar ve Şanlıurfa mimarisine ilişkin birçok özellik otelin hem odalarında hem de dış tarafında korunmuş. Otelin ortak alanını oluşturan geniş avlu ve kahvaltısı da oldukça güzel.

Balıklıgöl’de zamanı bir konakta hizmet veren Türkmen Konağı da Şanlıurfa otelleri içinde en sevilenlerden biri. Balıklıgöl’e yalnızca 100 metre uzaklıkta yer edinen bu otel ile Şanlıurfa’da gezilecek bölgelere yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz.

Konak içinde bahçe, teras ve salon olmak suretiyle 3 tane ortak kullanım alanı bulunuyor. Sıra geceleri şeklinde çeşitli akşam eğlencelerinin de düzenlenmiş olduğu Türkmen Konağı, Şanlıurfa’da konaklama için en güzel alternatiflerden biri.

Şark Çırağan Konak Boutique Hotel gene Şanlıurfa konakları içinde hizmet veren otellerden biri. Balıklıgöl’e ortalama 1 km uzaklıkta bulunuyor. Boş zamanlarınızın keyfini çıkarabileceğiniz bir bahçe ve teras var. Uygun fiyatlı fakat hijyenik ve konforlu bir otel arıyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Şanlıurfa’da konaklama için daha lüks bir otel bakıyorsanız iki önerimiz var: Şehrazat Konağı ve Manici Hotel Şanlıurfa.

Şehrazat Konağı, Balıklıgöl’e ortalama 1 km uzaklıkta, heybetli bir konağın içinde yer ediniyor. Hem konfor hem hizmet olarak oldukça iddialı bir yer. Tüm odalarda klima, bulaşık makinesi, kahve makinesi şeklinde tüm ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacak eşyalar mevcut. Odaların ve otelin tasarımı gene şık ve heybetli.

Manici Hotel Şanlıurfa da benzer standartlarda bir başka Şanlıurfa oteli. Balıklıgöl’ün derhal yanında yer edinen otel, Marakeş tarzında eşi olmayan bir mimariye haiz. Odaların tasarımı oldukça otantik ve heybetli.

Görüntü olarak iddialı bir otel olmasının yanında konfor ve hizmet olarak da başarı göstermiş. Otel içinde yer edinen restoranda Şanlıurfa lezzetleri servis ediliyor ve hem de belirli gecelerde sıra gecesi etkinlikleri düzenleniyor.

Şanlıurfa’da Gezilecek Bölgeler

Şanlıurfa gezi rehberi gezip görülmesi gereken yerler

Dünden bugüne sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış Şanlıurfa, gezilecek bölgeler açısından dolu dolu bir kent. Zamanı yapılardan camilere, müzelerden çarşılara Şanlıurfa’da gezilecek birçok nokta bulunuyor.

Şanlıurfa kent merkezi ve civarında yer edinen görülmesi ihtiyaç duyulan noktalardan başlamış olalım. Şanlıurfa gezilecek yerlerin birçoğu merkezde yer ediniyor. Şanlıurfa seyahat rotanızı oluştururken siz de Şanlıurfa merkezi ilk sıraya koyabilirsiniz.

Merkezde gezilecek bölgeler içinde ilk başta Şanlıurfa’nın sembolleri haline gelmiş Balıklıgöl ve Aynzeliha Gölü yer ediniyor. Balıklıgöl bölgesi ve çevresinde yer edinen camiler ve inanç turizminin can alıcı noktaları gene Şanlıurfa’da gezilecek bölgeler içinde yer ediniyor.

Bunlar içinde en meşhurları Eyyüp Peygamber Makamı, Rizvaniye Cami, Halil-Ür Rahman Cami, Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Dergah Cami (Mevlid-i Halil Külliyesi). Hepsi birbirlerine neredeyse beşer dakikalık adım atma mesafesinde yer ediniyor.

Şanlıurfa kent merkezinde görülmesi ihtiyaç duyulan bir öteki yer ise Şanlıurfa Kalesi. Surları, şehri tepeden gören manzarası, efsanelere mevzu olmuş devasa sütunları ile Şanlıurfa Kalesi, Şanlıurfa’da görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başlangıcında geliyor.

Seyahatleriniz esnasında müze gezmekten hoşlanıyorsanız Şanlıurfa müzeleri arasından ilginizi çeken biri ne olursa olsun olacaktır. Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Şanlıurfa’nın en meşhur müzesi. Dünyanın ilk örneklerinden kabul edilen savaşçı Amazon kraliçelerinin anlatıldığı mozaikler bu müzede sergileniyor.

Türkiye’nin en büyük müzesi olan Şanlıurfa Müzesi de süre ayrılmayı hak eden müzelerden biri. Şanlıurfa Müzesi içinde Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarından zamanı eserler yer ediniyor. Bu eserler içinde dünyanın malum en eski heykeli olan Balıklıgöl Heykeli, Göbeklitepe ve Nevali Çori’ye ilişkin zamanı eserler Şanlıurfa’nın evveliyatına bizzat ışık tutmaktadır.

Bu müzeler haricinde Şanlıurfa Mutfak Müzesi, Urfa Şehir Müzesi, Kurtuluş Müzesi şeklinde ilgi çekici daha küçük müzeler de var.

Bir şehri köy köy keşfetmeyi sevenlerdenseniz Şanlıurfa oldukça uygun bir kent. Zamanı Urfa Sokakları olarak adlandırılan bölgeyi ne olursa olsun köy köy keşfedin. Tek renk tonunun hakim olduğu dar ara sokaklar, Şanlıurfa mimarisini taşıyan eski Urfa evleri, ara sokaklara gizlenmiş zamanı yapılar, evlerin üstündeki mozaik süslemeler, büyüleyici kapılar… Şanlıurfa’nın daha otantik tarafını bu sokaklarda görebilirsiniz.

Şanlıurfa çarşıları bildiğimiz çarşılara benzemediği için Şanlıurfa’da gezilecek bölgeler arasına rahatça sokabiliyoruz. Zamanı Şanlıurfa çarşılarında esnaf ve mahalli halkla kaynaşabilir, Şanlıurfa’nın bölgesel ürünlerini keşfedebilirsiniz.

Şanlıurfa’nın en meşhur çarşıları Zamanı Kapalı Çarşı olarak adlandırılan kompleksin içinde bulunuyor. Buraları yalnızca alışveriş yeri olarak görmemenizi tavsiye ederim. Çarşılar ve hanlardan oluşan bu karmaşa Şanlıurfa gezinsel aktiviteleri içinde sağlam bir yer edinmiş durumda.

Şanlıurfa’da Ne Yapılır?

Şanlıurfa gezi notları Şanlıurfa'da ne yapılır

Türkiye’de gezilecek şehirler içinde ilk sıralarda yer edinen Şanlıurfa’da yapılacak birçok şey sayılabilir, sadece madde madde sıralayacak olursak Şanlıurfa’da yapılacak en güzel etkinlikler şu şekilde:

 • Şanlıurfa’nın zamanı yapılarını keşfedin.
 • Şanlıurfa müzeleri için süre ayırın.
 • Şanlıurfa camilerini ziyaret edin.
 • Şanlıurfa’nın bölgesel lezzetlerini deneyin.
 • Şanlıurfa’nın zamanı sokaklarını ve evlerini keşfedin.
 • Şanlıurfa çarşılarında alışveriş yapın.
 • Zamanı Şanlıurfa hanlarında kahve molası verin.
 • Sıra gecesine katılın.
 • Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’yi ziyaret edin.
 • Halfeti’de tekne turu organize edin.

Şanlıurfa’da ne yapılır sorusuna daha detaylı yanıt için Şanlıurfa Gezilecek Bölgeler yazımıza göz atabilirsiniz.

Şanlıurfa’da Ulaşım

Şanlıurfa gezisi, ulaşım hakknda bilgiler

Şanlıurfa kent içi ulaşım açısından oldukça rahat bir kent. Şanlıurfa’da ulaşım için otobüs, minibüs ve taksi kullanabilir ya da vasıta kiralayabilirsiniz.

Şanlıurfa’da görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler genel olarak birbirine adım atma mesafesinde yer almış olduğu için yürüyerek gezmeyi seven bir gezginseniz şehri yürüyerek rahatça keşfedebilirsiniz.

Eğer yürümeyi tercih etmezseniz Şanlıurfa’da otobüs ve minibüs ile şehrin değişik noktalarına gidebilirsiniz. Üstelik Şanlıurfa otobüs duraklarında kullanılan akıllı sistem yardımıyla binmeniz ihtiyaç duyulan otobüsü kolayca tanıyabiliyorsunuz.

Şanlıurfa’da toplu taşımayı kullanmak için Urfa Kart satın alabilirsiniz. Urfa Kart’a yükleme yaparak otobüs ve minibüslerde kullanabilir, her seferinde bilet almak zorunda kalmazsınız.

Şanlıurfa’da vasıta kiralama bir taraftan iyi bir taraftan da fena bir düşünce denilebilir. Seyahat planınızda Halfeti, Göbeklitepe ve Harran şeklinde yakın çevrede yer edinen noktalar bulunuyorsa vasıta kiralamak sizi oldukça rahatlatacaktır. Vasıta kiralamayacaksanız da buralara Halfeti turları, Göbeklitepe turları ya da toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

Gelelim Şanlıurfa’da vasıta kiralamanın fena tarafına… Şanlıurfa’nın zamanı sokaklarının olduğu bölgede ya da Balıklıgöl civarında kalıyorsanız vasıta park etmek büyük bir dert. Sokaklar oldukça dar ve düzensiz akan bir trafik var.

Nereden otomobil çıkacağını kestirmek oldukça zor. Kişisel tavsiyem eğer imkanınız var vasıta kiralayın sadece kent merkezi içinde yürümeyi tercih edin. Şanlıurfa vasıta kiralama için havaalanında yer edinen global vasıta kiralama firmaları ya da kent merkezinde yer edinen firmalar tercih edilebilir.

Şanlıurfa’da Alışveriş

Şanlıurfa gezi rehberi, Şanlıurfa'dan ne alınır

Şanlıurfa’da alışveriş için çağdaş AVM seçeneklerinin yanında bölgesel seçenekleri bulabileceğiniz zamanı Şanlıurfa çarşıları da bulunuyor.

Ilk olarak Şanlıurfa’da avm dolaşmak isterseniz şehrin en meşhur avmleri Novada Park, Urfacity AVM, Piazza AVM ya da AbidePark AVM’yi ziyaret edebilirsiniz. Bu avmleri içinde birçok zincir marka var.

Şanlıurfa’da bölgesel ürünler alabileceğiniz bir alışveriş içinse zamanı Şanlıurfa çarşıları ve pazarlarını tercih edebilirsiniz. Bedesten (Kazzaz Pazarı), Sipahi Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Eskici Pazarı, Kuyumcular Çarşısı, Kunduracılar Pazarı ve Gümrük Hanı şeklinde zamanı öneme haiz pek oldukça çarşının bulunmuş olduğu Zamanı Kapalı Çarşı, Şanlıurfa’da alışveriş için en bölgesel ve keyifli nokta.

Şanlıurfa’nın merkezinde yer edinen Zamanı Kapalı Çarşı, oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Çarşı resmen bir labirent şeklinde, değişik değişik girişleri var ve içeride kaybolmamak neredeyse olanaksız sadece hangi kapıdan çıkarsanız çıkın kendinizi Şanlıurfa’nın merkezinde buluyorsunuz.

Alışveriş yapmayı seviyorsanız hem otantikliği hem çeşitliliği ile büyüleyen Zamanı Kapalı Çarşı’da ne olursa olsun kaybolmanızı tavsiye ederim.

Şanlıurfa’da Ne Alınır?

Şanlıurfa gezi rehberi, Şanlıurfa'da alışveriş

Hazır alışveriş konuşuyorken Şanlıurfa’da ne alınır sorusuna da özetlemek gerekirse bir yanıt vermek istedim. Şanlıurfa’nın bölgesel ürünlerini sizin için aşağıda sizin için sıraladık.

Şanlıurfa hediyelik eşya ne alabilirim ya da Şanlıurfa’da ne meşhur diye düşünüyorsanız aşağıda yer alanları tercih edebilirsiniz:

 • Halı ve kilim
 • Bakır işleri
 • Urfa Peyniri
 • Urfa Pul Biberi (İsot)
 • Urfa Fıstığı
 • Nar Pekmezi
 • Taş Süslemeciliği ile Meydana getirilen Ürünler
 • Mırra (Acı Kahve)

Şanlıurfa’ya Yakın Gezilecek Öteki Bölgeler

Şanlıurfa gezi rehberi, Şanlıurfa çevresinde gezip görülecek yerler

Şanlıurfa’ya yakın gezilecek öteki bölgeler dediğimizde ilk akla gelenler Göbeklitepe, Halfeti ve Harran oluyor.

Göbeklitepe

göbeklitepe turu şanlıurfa

Göbeklitepe’nin adına son zamanlarda elbet bir yerlerde rastlamış ve merak etmişsinizdir. Göbeklitepe şu anda dünyanın en eski arkeolojik tapınağı ve yerleşim yeri olarak kabul ediliyor.

Göbeklitepe’nin zamanı M.Ö 10.000 yılına kısaca Neolitik Dönem’e dayanıyor. Tarihler size pek bir şey ifade etmiyorsa şöyleki düşünebilirsiniz: Göbeklitepe, Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ilkin varmış. Şu an tarihin akışını değiştiren mabet olarak UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’nde yer ediniyor.

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın Örencik Köyü civarlarında Harran Ovası’nda yer ediniyor. Şu an sınırı olan bir kısmı kazılsa da olağan dışı birçok bulguya erişildi.

En ilgi çekici buluntular ise boyu 6 metreyi, ağırlığı 40 tonu bulabilen T şeklinde anıtsal dikilitaşlar. Dikilitaşların çoğunda hayvan, insan ya da soyut semboller var.

Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezine ortalama 22 km uzaklıkta bulunuyor. Şanlıurfa’dan Göbeklitepe’ye iyi mi gidilir diye soracaktır olursanız üç seçenek var: Göbeklitepe turları, otobüsler ve vasıta kiralayarak. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz ortalama 25 dakikada Göbeklitepe’ye varabilirsiniz.

Halfeti

Halfeti turu Şanlıurfa gezi rehberi

Şanlıurfa’nın bir ilçesi olan Halfeti, Türkiye’de görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler listesinin başlangıcında geliyor. Halfeti ilçesi Eski Halfeti ve Yeni Halfeti olarak ikiye ayrılmış.

Eski Halfeti 2000 senesinde Birecik Barajı’nın yapımıyla büyük bir kısmı sular altında kalmış bölgenin adı. Yeni Halfeti ise bu vakadan sonrasında şehrin yeni yeni yerleşim bölgeleri kurulmaya başlanan bölgesi.

Tüm yerleşim Yeni Halfeti’ye taşınmış durumda. Eski Halfeti’de neredeyse bir tek turistleri görüyorsunuz. Bu yüzden yaşam oldukça sakin hatta dünyada “Cittaslow” kısaca yavaş/sakin kent kategorisinde yer edinen şehirlerden biri.

Saklı Aden ve Yitik Şehir olarak da isimlendirilen Halfeti kelimenin gerçek anlamıyla hem su üstündeki kısmı hem de sular altındaki kısımlarıyla büyüleyici manzaralar sunuyor.

Tek rengin hakim olduğu minik taş evler ve dar sokaklar içinde gezerek Halfeti’nin kara kısmını keşfedebilirsiniz. Sular altında kalan ve Birecik Barajı süresince yayılan eski yerleşim yerlerini keşfetmek içinse tekne turları düzenleniyor. Tekne turlarıyla Savaşan Köyü, Rumkale, Yüce Cami görülebiliyor.

Şanlıurfa Halfeti arası ortalama 120 km. Kendi aracınızla, Şanlıurfa otogardan kalkan Halfeti otobüsleri ya da Halfeti turları ile Halfeti’ye ulaşabilirsiniz. Seyahat ortalama 1.5 saat sürüyor ve yol üstünde oldukça keyifli manzaralarla karşılaşıyorsunuz.

Harran

harran turu şanlıurfa

Dünyanın ilk bilim merkezlerinden Harran, Şanlıurfa çevresinde görülecek bölgeler içinde ilk sıralarda yer ediniyor.

Zamanı M.Ö 2000’li yıllara dayanan Harran’da en dikkat çekici şey 3 bin senelik koni biçimindeki Mezopotamya evleri. Yerli halkın tamamı neredeyse Arap kökenli ve tahmin edeceğiniz suretiyle bölgeye Arap kültürü hakim.

Tarih kitaplarından fırlamış masalsı bir atmosfer ve bir taraftan da yerli halkın çok da fazla parlak görünmeyen yaşamı var. Harran’a ilk girdiğinizde etrafınıza yerli halk toplanıyor, turistler bir bakımdan gelir kaynağı olarak görülüyor sadece buna hazırlıklı giderseniz bizim şeklinde şaşırıp kalmazsınız.

Harran’da gezilecek bölgeler içinde Harran Kültür Evi ve Harran Üniversitesi bulunuyor.

Şanlıurfa Harran arası ortalama 48 km. Şanlıurfa’dan Harran’a ulaşım için Şanlıurfa otogarından kalkan minibüsleri kullanabilir ya da vasıta kiralayarak gidebilirsiniz. Şanlıurfa’dan Harran’a kaç saate gidilir diye merak ediyorsanız yolun averaj 1 saat sürdüğünü söyleyebiliriz.

Şanlıurfa seyahat rehberi yazısı süresince Şanlırfa tarihinden nüfus yapısına, gezilecek yerlerden yapılacak şeylere, alışverişten ulaşıma kadar birçok mevzuda informasyon ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu noktaları Şanlıurfa seyahat rehberine eklemelisin dediğiniz şeyler var ise lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Son olarak Şanlıurfa’da yeme içme mevzusundaki genel detayları ve bölgedeki en güzel ve popüler bölgesel lezzetler hakkında detayları Şanlıurfa’da ne yenir? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

0 Reviews

Write a Review

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir