Paris Gezilecek Bölgeler Sıralaması | En Güzel 20 Yer!

Paris’te nereler gezilir? Paris gezilecek bölgeler listesine nereleri yazmalı? Duygusal atmosferi ile âşıkları kendisine çeken Paris, sanatın mimariyle buluşmuş olduğu, geçmişte özgürlükler adına pek oldukca mühim vakaya tanıklık etmiş oldukca kültürlü bir metropol.

Rehber süresince oldukca mühim bilgiler paylaşacağım fakat öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Le Marais, Latin Quarter & Saint Germain Des Pres, Eyfel Kulesi ve Şanzelize çevresi şehirde konaklama için en uygun bölgeler. Bilgileri Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Ben son Paris gezimde oldukca uygun fiyat yakaladığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede adlı otelde konakladım ve oldukca memnun kaldım, göz atabilirsiniz. Paris kent merkezinde yer edinen öteki popüler otellerden bazıları: 3★ Europe Saint Severin, 4★ Novotel Paris Les Halles, 5★ Hotel du Collectionneur

Yapılacak şeyler: Paris denince akıllara ilk olarak Eyfel Kulesi ve Disneyland geliyor fakat ikisinin girişinde de uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Bu yüzden isterseniz seyahat öncesinde Disneyland Paris 1 Günlük Bilet ve Eyfel Kulesi: Zirveye yada İkinci Kata Öncelikli Erişim adlı turlara kayıt olabilirsiniz. Paris’te yapılması ihtiyaç duyulan şeylerle ilgili detaylı listeyi Paris’te ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Not: Ziyaret saatleri ve informasyon güncellemeleri son olarak Şubat 2020’de yapılmış oldu. Lütfen ziyaret öncesinde güncel detayları denetim edip planlama yapın.

Paris Gezilecek Bölgeler Sıralaması

Paris'te gezilecek yerler haritası, konumlar bilgiler
Paris gezilecek bölgeler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Paris’te gezip görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler:

  1. Eyfel Kulesi
  2. Notre Dame Katedrali
  3. Louvre Müzesi
  4. Montmartre Tepesi (Ressamlar Tepesi)
  5. Sacre Coeur Bazilikası
  6. Disneyland
  7. Şanzelize Caddesi & Zafer Takı
  8. Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri
  9. Orsay Müzesi
  10. Opera Binası
  11. Pantheon
  12. Versay Sarayı
  13. Sainte Chapelle
  14. Les Invalides
  15. Moulin Rouge
  16. Pompidou Merkezi
  17. Concorde Meydanı
  18. Rodin Müzesi (Musee Rodin)
  19. Yer Altı Mezarları
  20. Pere Lachaise Mezarlığı

1. Eyfel Kulesi

Paris Eyfel Kulesi hakkında bilgiler

Bir tek kentin değil tüm Fransa’nın sembolü olan Eyfel Kulesi, pek oldukca seyyah için Paris gezilecek bölgeler dendiğinde akla gelen ilk mekân.

Tasarımı Gustave Eiffel’e ilişkin olan üç kattan oluşan kule, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde meydana gelen Expo 1889 Fuarı’nın giriş kapısı olarak 1887-1889 yılları aralığında inşa edilmiş. İlk başta geçici olsa da çelik yapı, tamamlanmasının peşinden oldukca fazla ilgi görmüş olduğu için şehir silüetinin kalıcı bir parçası haline gelmiş.

Bilhassa Paris’e ilk kez gidiyorsanız Eyfel Kulesi‘ndeki seyir teraslarından birine çıkıp Paris’i doyasıya seyretmeden şehirden ayrılmayın.

324m yükseklikteki kulenin değişik katlarında toplam 3 seyir terası ve restoranlar var. Kulenin tepesine çıkmak için asansörü kullanmanız, bunun için de uzun bilet kuyruklarına girmeniz gerekiyor.

Eyfel Kulesi biletini yoğun sezonda bulmanız hakikaten oldukca zor. Bu yüzden size tavsiyem biletinizi ya oldukca internetten alın. Resmi sitede de oldukca fazla yer kalmıyor. Bu yüzden bir öteki tavsiyem Getyourguide üstünden almanız. İlgili turları altta bulabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Balkonunuza çıktığınızda Eyfel Kulesi’ni görerek güne adım atmak isterseniz 4 yıldızlı Pullman Paris Tour Eiffel adlı otelde konaklayabilirsiniz.

Tur Tavsiyeleri: Eyfel Kulesi için 2 tur tavsiyem var. İlki rezervasyon esnasındaki seçiminize bağlı olarak 2. kat ya da zirveye öncelikli erişim elde eden Eyfel Kulesi: Zirveye yada İkinci Kata Öncelikli Erişim adlı tur, diğeri ise dere gezisi ile kombine edilmiş Eyfel Kulesi’ne Hızlı Giriş Bileti ve Sen Nehri Gezisi.

 • Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Asansör: yaz periyodu 09.30-00:45, öteki aylar 09.30-23:45. Tepeye son asansör; yazın: 23.00, kışın: 22.30. Merdivenler: yaz periyodu 09.00-00:30, öteki aylar 09.30-18.30.
 • Giriş Tutarı: 2. kata asansörle çıkış €16,60, merdivenle çıkış €10,40. En tepeye asansörle çıkış €25,90. 2. kata kadar asansörle sonrası merdivenli çıkış €19,70.
 • Web Sitesi: toureiffel.paris/en

2. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris

Fransa’nın en mühim dini yapısı olarak anılan Notre Dame Katedrali, Keltler ve Romalılar tarafınca da mukaddes sayılan, Sen Nehri kıyısındaki alana 1163-1334 yılları aralığında inşa edilmiş. Gotik seçimi ile göz kamaştıran katedral, 69 metre yüksekliğinde ikiz kulelere haiz.

Ana kapısının önünden geçen yolun “Kilometre Sıfır” olarak adlandırıldığı dini yapının kulelerinden sonrasında en fazla ilgi çeken bölümleri Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galerie des Chimeres ve Gömü.

Hz. İsa’nın dikenli tacı, aynı anda 9.000 kişinin yakarma edebildiği görkemli yapının barındırdığı en kıymetli hazineyi oluşturuyor.

Not: 15 Nisan 2019 tarihinde Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın sonrasında maalesef yapının çatısının tamamı çöktü ve kulesi yıkıldı. Bu yüzden yapı geçici olarak kapatıldı. Başlatılacak restorasyon çalışmalarının 5 yılda tamamlanması öngörülüyor. Şu an için bu yapıyı yalnızca dışarıdan görmek mümkün.

 • Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri / Giriş Tutarı: Yapı geçici olarak ziyaret kapalı.
 • Web Sitesi: notredamedeparis.fr/en/

3. Louvre Müzesi

Paris'te nereler gezilir, Louvre Müzesi
Louvre Müzesi’ni ister kendiniz isterseniz de rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

Louvre Müzesi yalnızca Paris’in değil dünyanın en mühim müzeleri içinde yer ediniyor. I.M. Pei tarafınca tasarlanan Cam Piramit’in giriş kısmını oluşturduğu Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonrasında oluşturulan ilk müze unvanını taşıyor.

1. Bölge’de bulunan kültürel tesisin bulunmuş olduğu bina, ilk olarak Viking akınlarını durdurmak için 1204’te Philippe Auguste tarafınca müdafa amaçlı inşa ettirilmiş.

14. yüzyılda kraliyet ailesinin konakladığı saray, son şeklini 1934 senesinde almış. Richelieu, Sully ve Denon adlı üç kanadı bulunan müzede başını Mona Lisa, Milo Venüsü, Marly Atları’nın çekmiş olduğu 35 bine yakın yapıt sergileniyor.

Müzedeki eserlerin tamamını görmek haftalar sürebilir. Bu yüzden müze ziyaretiniz süresince en mühim eserlere odaklanabilirsiniz. Biletinizi internetten alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz.

Eğer müze ziyareti için kafi vaktiniz yoksa en azından müzenin çevresinde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

Otel Tavsiyesi: Eğer müzeye yakın bir yerde kalmak isterseniz. 18. yüzyıldan kalma bir binada yer edinen 5 yıldızlı Grand Hôtel Du Palais Royal adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

Tur Tavsiyeleri: Bu görkemli müzeyi dolaşmak için rehbersiz Louvre Müzesi: Zamanlı Giriş Bileti  turuna ya da rehberli olarak Hızlı Giriş: Paris Louvre Müzesi’ne Rehberli Tur‘a katılabilirsiniz.

 • Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Frans
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi, perşembe, cumartesi, pazar (09.00-18.00), çarşamba, cuma (09.00-21.45), salı günleri kapalı.
 • Giriş Tutarı: Erişkin bileti, gişede €15, online €17.
 • Web Sitesi: louvre.fr/en

4. Montmartre Tepesi (Ressamlar Tepesi)

Paris gezilecek yerler Paris Ressamlar Tepesi

Montmartre, benim Paris gezilecek bölgeler listesindeki favori yerlerimden. Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh şeklinde adların geçmişte kullandıkları stüdyolara ev sahipliği yapmış olduğu için Ressamlar Tepesi adıyla da tanınan Montmarte, birbirinden güzel evleri ve sanatla dolu sokakları ile popüler hale gelmiş.

130 metre rakımlı tepe kentin en yüksek noktası olduğundan bununla birlikte görünüm seyretmek isteyenler için de ideal bir bölge. Moulin Rogue ve Lapin Agile şeklinde dünyaca meşhur eğlence mekânlarının bulunmuş olduğu yerleşimdeki en görkemli yapı ise Sacre Coeur Bazilikası.

Montmartre’yi gezmenin en kolay ve süratli yollarından bir tanesi Moulin Rogue önünden kalkan Les Petits Trains de Montmartre adlı seyahat trenine binmek. Yetişkinler için 6,5 olan tren 10.00-18.00 saatleri içinde çalışıyor. Tur ise ortalama 40-60 dakika sürüyor.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Best Western Plus Hôtel Littéraire Marcel Aymé bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en popüler tesislerden bir tanesi.

5. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur

Eyfel Kulesi’nden Montmarte Tepesi’ne doğru bakmış olduğunuzda ilk fark edeceğiniz yapı olan Sacre Coeur Bazilikası, 1874 senesinde gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşı’nda yaşamını kaybeden 58.000 kişinin anısına 1875-1914 yılları aralığında inşa edilmiş.

Notre Dame Katedrali’nden sonrasında gezginlerin Paris gezilecek bölgeler listelerinde kendisine yer kabul eden ikinci popüler dini yapı konumundaki bazilikanın kubbesi, görünüm seyretmek için en ideal noktalar içinde gösteriliyor.

Montmartre Tepesi’nin simge yapısı olan bazilikanın içini dolaşmak parasız. Eğer isterseniz bazilikanın çıkışta solda yer edinen kubbeye de çıkabilirsiniz lakin 300 basamak çıkmak zorunda kalacağınızı bilin.

 • Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Bazilika 06.00-22.30, Kubbe: Ekim-nisan 09.00-17.00, Mayıs-Eylül: 08.30-20.00.
 • Giriş Tutarı: Bazilika girişi parasız.
 • Web Sitesi: sacre-coeur-montmartre.com/english/

6. Disneyland Paris

Paris Disneyland

Kent merkezinden 32 kilometre uzakta yer edinen Disneyland Paris, 2 bin hektarlık alan üstüne 1992 senesinde kurulmuş.

Tema parkı, Birleşik Devletler sınırları haricinde oluşturulan ikinci tesis konumunda. Eğlence tesisi, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak suretiyle 2 ana bölümden oluşuyor.

7 değişik konaklama seçeneğinin bulunmuş olduğu tesisin Disneyland Park kısmında her yaş grubundan bireye hitap eden Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland bölümlerine yer verilmiş. Öteki bölümde ise sevilen beyazperde ve tv şovlarına ilişkin tematik alanlar ziyaretçilerini bekliyor.

Eğer Paris’te en azından 3-4 günlük vaktiniz var ise büyük minik her yaştan gezginin keyifli saatler geçireceğiz bu parka da 1 tam gününüzü ayırabilirsiniz. Parka isterseniz bireysel gidebilirsiniz ya da kent içinden düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Bağlantılar aşağıda…

Park hakkında oldukca detaylı bilgiler, fotoğraflar ve tavsiyeler için tıklayın: Disneyland Paris Seyahat Rehberi

Otel Tavsiyesi: Eğer imkanınız var ise ve Paris’in dünyaca meşhur görkemli parkında ailenizle beraber oldukca daha çok süre geçirmek ve rahat etmek isterseniz park içindeki 5 yıldızlı Disneyland® Hotel‘de konaklayabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Eğer Disneyland için planınız var ise biletinizi ne olursa olsun evvel alın derim. Disneyland Paris 1 Günlük Esnek Bilet adlı tura göz atabilirsiniz. Ulaşım için RER hattını kullanabilirsiniz.

 • Adres: 77777 Marne-la-Vallée, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Giriş Tutarı: İnternette; yakın tarih biletleri €82,24, birkaç hafta sonrasında hafta içi €61,68’den itibaren…
 • Web Sitesi: disneylandparis.com/en-us/

7. Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Şanzelize Caddesi Zafer Takı

Paris’in en meşhur ve lüks caddesi Şanzelize, XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafınca Tuileries Bahçesi’nin manzarasını genişletmek için 1667 senesinde yaptırılmış.

Uzun senelerdir Tour de France’ın bitiş noktası olarak kullanılan Şanzelize Caddesi ününü üstünde bulunan lüks giyim mağazalarına, kafelere, restoranlara ve Zafer Takı’na borçlu.

Yıl süresince pek oldukca mühim kutlamaya ve anma törenine sahne olan caddenin batısına doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak Charles de Gaulle Meydanı üstündeki Zafer Takı’nın inşa süreci, 1806’da Napolyon Bonapart tarafınca başlatılmış ve Louis Philippe’in ülkeyi yönettiği 1836 senesinde tamamlanmış.

Üst kısmındaki seyir bölümünden Şanzelize’yi tüm görkemiyle izleyebileceğiniz kapının altında, I. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına inşa edilen Bilinmeyen Asker Mezarı bulunuyor. Zafer Takı’nın üstünde yer edinen seyir terası üstüne çıkıp şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Bulvar üstünde konaklamak isterseniz 5 yıldızlı Hôtel Barrière Le Fouquet’s, bölgedeki en lüks ve popüler tesislerden bir tanesi.

 • Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.30
 • Giriş Tutarı: €13
 • Web Sitesi: paris-arc-de-triomphe.fr/en/

8. Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Paris luksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Ülkenin en güzel saraylarından birisi olarak gösterilen Lüksemburg Sarayı, IV. Henri’nin dul eşi Marie de Medici için Floransa’daki Palazzo Pitti örnek alınarak 1615-1645 yılları aralığında inşa edilmiş.

Seneler içinde iç kısmında pek oldukca değişim yapılsa da eklenen bölümler yardımıyla saray, görkemini korumayı başarmış.

Günümüzde Fransa Senatosu’na ev sahipliği meydana getiren ihtişamlı yapının en mühim bölümünü, 25 hektarlık alanı kaplayan Lüksemburg Bahçeleri oluşturuyor.

Tam ortasında sekizgen biçimli bir suni gölün bulunmuş olduğu bahçe, Floransa tarzında tasarlanmış. Yabancı gezginler kadar Fransızlar’ın da dinlence günlerinde piknik yapmak ve dinlenmek için gittikleri bahçede en oldukca ilgiyi sarayın mimarı Salomon de Brosse nezaretinde meydana getirilen Medici Çeşmesi çekiyor.

 • Adres: 75006 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Saray pazartesi ve cumartesi günleri yalnızca grupla gezilebiliyor.

9. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi Paris

EXPO 1889 için inşa edilen eski tren garında etkinlik gösteren Orsay Müzesi, 1986 senesinde devrin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafınca açılmış.

Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Edouard Manet, Claude Monet şeklinde meşhur adların birbirinden çarpıcı çalışmalarına ev sahipliği meydana getiren müzede 1848-1914 içinde yaratılmış Fransız ve Avrupa sanat eserlerine yer veriliyor.

Izlenimci tabloların oluşturduğu koleksiyon müzede sergilenenlerin en değerlisi olarak gösteriliyor.

Tur Tavsiyesi: Orsay Müzesi: Rezerve Erişimli 1 Günlük Giriş Bileti adlı tura katılarak bilet uzun bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz.

 • Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi kapalı, perşembe (09:30-21:45), öteki günler (09:30-18:00)
 • Giriş Tutarı: €14
 • Web Sitesi: musee-orsay.fr/en/home.html

10. Opera Binası (Opéra national de Paris)

Paris opera

Sanatseverler kadar mimariye düşkün gezginler tarafınca da Paris gezilecek bölgeler listesine alınacak bir mekân var ise, o yer kesinlikle Paris Opera Binası’dır.

Ağırlıklı olarak opera ve bale performanslarının sergilendiği yapıda etkinlik gösteren Paris Ulusal Operası, XIV. Louis’nin direktifiyle 1669 senesinde kurulmuş. Binada biri modern, diğeri klasik mimariye haiz iki ana salon bulunuyor.

Oldukça şık bir mimariye haiz modern Opera Bastille, 2.700 koltuk kapasiteli ve 1989’da hizmete girmiş. İhtişamlı iç dekorasyonu ile bir mücevheri çağrıştıran 1970 koltuklu Palais Garnier ise 1875’de açılmış. Ek olarak Opera Bastille’in derhal altında 500 koltuk kapasiteli bir amfitiyatro bulunuyor.

 • Adres: 8 Rue Scribe, 75009 Paris, Fransa
 • Giriş Tutarı: €14
 • Web Sitesi: operadeparis.fr/en/

11. Pantheon

Paris gezilecek yerler Pantheon

Mimari açıdan Londra’daki St. Paul’s Katedrali’ne ve Roma’daki adaşına benzetilen Pantheon, XV. Louis tarafınca Azize Genevieve’e ithafen 1744-1790 yılları aralığında inşa ettirilmiş.

Yapı, çeşitli dönemlerde kilise olarak kullanılsa da aslolan önemini, içine defnedilen Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola, Alexander Dumas şeklinde meşhur Fransızlar yardımıyla kazanmış.

Fizikçi Leon Foucault’un 1851’de dünyanın kendi çevresinde döndüğünü kanıtladığı deneyine sahne olan zamanı yapının 3 kattan oluşan kubbesi ve iç duvarlarını süsleyen freskler, en dikkat çekici kısımlarını oluşturuyor.

 • Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Tutarı: 11,50 Euro
 • Web Sitesi: paris-pantheon.fr/en/

12. Versay Sarayı ve Bahçeleri

Paris'te gezilecek yerler Versay Sarayı ve Bahçeleri

Paris’in 20 kilometre uzağındaki varlıklı banliyöye adını veren Versay Sarayı, ilk olarak XIII. Louis döneminde minik bir av köşkü olarak inşa edilmiş.

XIV. Louis zamanında ise 20.000 kişinin aynı anda barınabileceği şekilde genişletilmiş ve günümüzdeki görünümüne yakın bir hale gelmiş.

Zenginliğin ve gücün simgesi olması için inşasında büyük ölçeklerin tercih edilmiş olduğu Fransız Barok-Klasik mimari karışımı zamanı yapının Aynalı Salon, Salon de Venus ve Salon d’Apollon şeklinde bölümleri sonradan müze haline getirilerek ziyarete açılmış.

2.300 odalı yapıdaki bir öteki dikkat çekici bölüm ise Vaux Sarayı’nın da peyzaj mimarı olan Andre Le Notre’nin Rönesans ve Barok seçimi mimariyle tasarladığı bahçeleri.

Kasabadan saraya doğru uzanan yolların etrafına kurulu bahçeler, sarayın ön avlusundaki heykelin önünde birleşiyor.

Tur Tavsiyeleri: Biletinizi Getyourguide üstünden satın alarak isterseniz etkinliğe 24 saat kalıncaya kadar parasız iptal hakkına sahil olabilirsiniz. Tıklayın: Versay Sarayı ve Bahçeleri: Tam Erişim Bileti

 • Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Tutarı: Bir tek saraya giriş €18, tüm etkinliklere giriş €20.
 • Web Sitesi: en.chateauversailles.fr

13. Sainte Chapelle

Paris'te görülecek yerler Sainte Chapelle

Kentteki Gotik yapıların en ünlülerinden olan Sainte Chapelle Hz. İsa’nın dikenli tacı, çarmıhın parçaları ve çivilerinden oluşan mukaddes emanetlerin barındırılması için IX. Louis’nin direktifiyle 1242-1248 yılları aralığında inşa edilmiş.

Fransız Devrimi esnasında ağır hasar görmesine karşın haiz olduğu dünyanın en büyük 13. yüzyıl vitray koleksiyonunu korumayı başaran dini yapının içinde ek olarak on iki sütunu süsleyen Havari Heykelleri’ni görebilirsiniz.

Vitraylar vesilesiyle çarmıh ve çivilerin kiliseye getirilişi, İsa’nın son yemeği şeklinde mühim vakalar betimlenmiş.

Burası tinsel öneme haiz, zarif vitrayları ile meşhur bir şapel. Kimileri için buraya ödenecek 10 Euro’luk bilet parası ve harcanacak süre, yitik olarak görülebilir. Lakin burası Paris gezilecek bölgeler listemizin en mühim yerlerinden.

 • Adres: 8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Nisan-Eylül 09.00-19.00, öteki aylar 09.00-17.00
 • Giriş Tutarı: Erişkin €11,50
 • Web Sitesi: sainte-chapelle.fr/en/

14. Les Invalides

Paris gezilecek yerler Les Invalides

7. Bölge’de yer edinen Les Invalides, Fransa’nın askeri zamanı ile ilgili anıtları ve müzeleri barındıran oldukça kıymetli bir karmaşık.

1671-1678 yılları aralığında XIV. Louis’nin direktifiyle Mimar Liberal Bruant’ın nezaretinde inşa edilen yapının kullanım amacı, yaşlı ve desteğe muhtaç askerlerin bakımıymış.

Napolyon Bonapart’ın naşının bulunmuş olduğu altın kubbeli Dome Kilisesi’nin en mühim kısmını oluşturduğu yapı kompleksinde haiz olduğu zırh ve tabanca koleksiyonları ile askeri mevzulara meraklı fertleri kendisine çeken Musee de l’Armee; haritaların, Fransız mevzilerinin, istihkâm yerlerinin rölyefleri ile bazı maketlerin sergilendiği Musee des Plans-Reliefs; II. Dünya Savaşı’nda gösterilen kahramanlıkların anlatıldığı Musee de la l-Ordre de la Liberation etkinlik gösteriyor.

 • Adres: Place des Invalides, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 31 Ekim arası 10.00-18.00, 1 Kasım – 31 Mart arası 10.00-17.00
 • Giriş Tutarı: Tabanca Müzesi €12
 • Web Sitesi: musee-armee.fr/en/english-version.html

15. Moulin Rouge

Paris görülecek yerler Moulin Rouge

Yetişkinlere yönelik eğlence gösterileri ile ünü tüm dünyaya yayılmış Moulin Rouge, her yıl kan-kan dansını seyretmek isteyen pek oldukca gezgin tarafınca Paris gezilecek bölgeler listelerine dâhil ediliyor.

Joseph Oller ve Charles Zidler tarafınca 1889 senesinde kurulan kabare, çatısında kırmızı bir değirmenin bulunmuş olduğu binasıyla Montmartre’nin sınırları içindeki mekânlar arasından derhal seçilebiliyor.

Beyaz perdeye ve şarkılara, benzerlerinin kurulmasına esin kaynağı olmuş kültürel simgenin girişinde, tarihini özetleyen resimlerin asılı olduğu panolara ve çeşitli dillerde yazılmış açıklamalara yer verilmiş.

Kabarede “yalnızca şov” ya da “yemekli şov” şeklinde çeşitli biletler var. Hatta bazı günler öğlen matineleri de var.

Gosteri Bileti: Moulin Rouge’da Akşam Yemekli Gösteri adlı tura katılarak Paris’in bu dünyaca meşhur etkiliğinde keyif dolu zaman geçirebilirsiniz.

 • Adres: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Şov saatleri: 19.00, 21.00, 23.00
 • Giriş Tutarı: Şov biletleri minimum €102’dan başlıyor. Sayılı sayıda bilet bu fiyata satılıyor ve biletler oldukca acele tükeniyor.
 • Web Sitesi: moulinrouge.fr/?lang=en

16. Pompidou Merkezi

Paris gezilecek yerler Pompidou Merkezi

Toplumsal ve kültürel olanaklarıyla ziyaretçilerinin keyifli saatler geçirmelerine imkân tanıyan Pompidou Merkezi, 1971-1977 içinde inşa edilmiş.

Adını, Fransa’nın eski cumhurbaşkanından alan merkezin yüksek teknoloji mimari üsluba haiz binasının tasarımını Richard Rogers, Renzo Piano ve Gianfranco Franchini yapmış.

En üst katı seyir terası şeklinde düzenlenen yapının içinde mağazaların, restoranların, sinemaların haricinde 5 bin sanatçının yaratmış olduğu 60.000’den fazla modern ve çağdaş sanat eserinin sergilendiği Musee National d’art Moderne ile 2 binin üstünde periyodik yayını barındıran kütüphane bulunuyor.

Müzik ve akustik araştırmalara yoğunlaşmış bir merkezinde bünyesinde etkinlik gösterdiği merkezin önündeki 7,6 metrelik Stravinsky Çeşmesi mahalli halkın popüler buluşma noktası konumunda.

 • Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Salı hariç her gün 11.00-21.00
 • Giriş tutarı: Kültür merkezine giriş parasız. Müze ve seyir terası giriş tutarı €14.
 • Web Sitesi: centrepompidou.fr/en

17. Concorde Meydanı

Paris Concorde Meydanı

Tuileries Bahçesi ile Şanzelize Caddesi içinde yer edinen Concorde Meydanı, XV. Louis’nin heykelinin dikilmesi için 1755-1765 yılları aralığında Mimar Jacques-Ange Gabriel’in nezaretinde inşa edilmiş.

1792 yılına kadar kralın adıyla anılan meydan, o yıl gerçekleşen kanlı vakalarında etkisiyle 1795’ten itibaren günümüzdeki adıyla anılmaya başlanmış.

Hatta alanın en göze çarpan yapısı konumundaki Dikilitaş, idamları unutturmak ve tarihte temiz bir sayfa açmak için 1836’da Mısır’daki Luksor Tapınağı’ndan getirilerek meydanın ortasına dikilmiş.

23 metrelik bu abidenin yanı sıra iki çeşme ve Fransız kentlerini simgeleyen 8 heykel daha bu amaçla meydana yerleştirilmiş.

18. Rodin Müzesi (Musee Rodin)

Paris'te görülecek yerler rodin müzesi

Bünyesinde 6.600 heykel, 8.000 çizim, 8.000 fotoğraf ve 7.000 sanat objesi barındıran Rodin Müzesi, 1919 senesinde ziyarete açılmış.

Adından da anlayabileceğiniz suretiyle meşhur Fransız heykeltıraş Auguste Godin’e adanmış olan kültürel tesis, biri şehir merkezindeki Hotel Biron, diğeri ise sanatçının Paris dışındaki eski evi olmak suretiyle iki lokasyonda faaliyetlerine devam ediyor.

Hem de iyi bir koleksiyoncu olan Rodin’e ilişkin eserlerin haricinde müzede modern sanat sergileri de düzenleniyor.

 • Adres: 77 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün, 10.00-18.30.
 • Giriş Tutarı: Erişkin €12
 • Web Sitesi: musee-rodin.fr/en

19. Paris Yer Altı Mezarları

Catacombs of Paris

Kültürel anlamda kentin yer altı da minimum yer üstü kadar varlıklı. Bunun en iyi kanıtı olarak gösterilen şehir merkezine yakın noktadaki Paris Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris), kentin çeşitli yerlerindeki gömüt alanlarının salgınlara yol açmış olduğu şeklindeki düşüncenin etkisiyle 1785’te kullanılmaya başlanmış.

Kilometrelerce uzunluktaki eski taş ocaklarının koridorlarına getirilen iskeletler, yeni yerlerine enstalasyon mantığıyla yerleştirilmiş. Böylece ortaya sanat galerisi görünümlü, günümüzde 2 kilometrelik kısmı gezilebilen bu yer çıkmış.

Tur Tavsiyesi: Paris Yer Altı Mezarları: Hızlı Giriş Bileti satın alarak bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz.

 • Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.30
 • Giriş Tutarı: Erişkin €14
 • Web Sitesi: catacombes.paris.fr/en

20. Pere Lachaise Mezarlığı

Paris mezarlık Pere Lachaise

Paris gezilecek bölgeler sıralamasında sizlere ziyaret etmenizi önereceğim son yer, heykelleriyle adeta bir açık hava müzesini çağrıştıran Pere Lachaise Mezarlığı.

44 hektarlık araziye haiz mezarlık, Napolyon Bonapart tarafınca Mimar Alexandre Theodore Brongniart’a tasarlatılmış. Açılışı 1804’te meydana getirilen defin alanı ilk başta pek ilgi görmemiş; sadece La Fontaine ve Moliere’in mezarlarının buraya taşınmasıyla ünü artmış.

Oscar Wilde, Max Ernst, Camille Pissaro şeklinde adların yanı sıra Türkiye’den sürgün edilen Ahmet Kaya ve Yılmaz Cenup’in mezarları da burada bulunuyor. (Ahmet Kaya’nın mezarı 71. bölümde, Yılmaz Cenup’inki ise 62. bölümde yer ediniyor.)

 • Adres: 16 Rue du Repos, 75020 Paris, Fransa

Paris’te Nerede Kalınır?

Paris otel tavsiyesi
4 yıldızlı Hotel Saint Petersbourg Opera, konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden. Informasyon ve rezervasyon için tıklayın.

Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım şeklinde Le MaraisLatin Quarter & Saint Germain Des PresEyfel Kulesi ve Şanzelize çevresi şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler.

Otel tavsiyesi olarak da; ekonomik tesis arayanlar 2 yıldızlı Hôtel de Roubaix ile 3 yıldızlı Palym ve Europe Saint Severin adlı tesislere göz atabilirsiniz.

İmkanı olan gezginler ise 4 yıldızlı Novotel Paris Les Halles ve Hotel Saint Petersbourg Opera tesislere ya da bütçe mevzusunda sıkıntısı olmayıp daha lüks yer arayanlar ise 5 yıldızlı Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe adlı otele göz atabilirler.

Şehirde konaklama mevzusunda oldukca detaylı informasyon, tavsiye ve her bütçeye nazaran otel tavsiyelerim Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Paris gezilecek bölgeler rehberi süresince Paris’te gezip görülmesi ihtiyaç duyulan tüm mühim bölgeler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Paris seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek öteki tüm detayları şu yazılarda bulabilirsiniz;

2 Reviews

Write a Review

Yazar: admin

1 thought on “Paris Gezilecek Bölgeler Sıralaması | En Güzel 20 Yer!

  ปั้มไลค์

  (Temmuz 22, 2020 - 6:45 pm)

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir