New York Gezisi İçin Mühim Seyahat Notları

ABD Birleşik Devletleri’nin doğu yakasında dinlence yapılabilecek şehirler sıralanırken genel anlamda ilk sırada adı anılan New York, gezginlere günün 24 saati değişik heyecanlar yaşatıyor. Dolayısıyla kendi deneyimlerimi ön plana alarak hazırladığım New York seyahat rehberi dâhilinde başta konaklama, gezilecek bölgeler ve kent içi ulaşım benzer biçimde mevzular başta olmak suretiyle kenti detaylıca tanımanızı sağlayacak olanaklardan söz etmeye çalıştım.

Bu yazıda ek olarak etnik çeşitliliği yardımıyla kültürel açıdan oldukça renkli profile haiz New York ile ilgili aktivite önerileri ve alışveriş, eğlence için nereye gitmeniz gerektiği hakkında da bilgiler bulabilirsiniz.

New York Seyahat Rehberi: Genel Bilgiler

New York turu hakkında bilgiler

New York Zamanı: Şehir, 1624 senesinde Manhattan Adası’nı yerlilerden yalnızca bin dolar karşılığı satın alan Hollandalılar tarafınca New Amsterdam adıyla kurulmuş. Sadece 1664 senesinde kentin hâkimiyeti İngilizlere geçmiş ve sonradan II. James adıyla tahta oturacak York Dükü’nü onurlandırmak adına adı New York olarak değiştirilmiş.

Takvimler 1765 yılını gösterdiğinde New York, tam bağımsızlık ilkesi ile yola çıkan Özgürlüğün Oğulları ile İngiliz kuvvetleri arasındaki ilk çatışmalara sahne olmuş. 10 yıl devam eden çatışmaların sonrasında ise Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın en büyük muharebesi, kısaca Long Island Savaşı, 1776’da Brooklyn’de gerçekleşmiş. Bu savaştan İngilizler galip ayrılsa da kısa süre sonrasında kent bağımsızlığını elde etmiş.

ABD Birleşik Devletleri’nin ilk başkenti, 19. yüzyılın başlarında ülkenin en mühim tecim merkezi olmasının getirmiş olduğu ayrıcalıkla birçok alanda hızla gelişmiş. Hatta 1920’de dünyanın en yoğun nüfusa haiz kenti unvanını Londra’nın elinden almış.

Gelişim süreci, Büyük Bunalım döneminde ciddi anlamda sekteye uğramış. Sadece II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupalı göçmenlerin etkisiyle şehir fazlaca yönlü gelişimine kalmış olduğu yerden devam etmiş.

Nüfus & Cemiyet: Güncel verilere gore New York’un nüfusu 8,6 milyona yaklaşmış durumda. Şehir, etnik açıdansa alışılmadık çeşitliliğe haiz. Bir zamanlar ABD Birleşik Devletleri’nin ilk özgür Afro Amerikan topluluğunun oluşumuna şahitlik etmiş kentin bu şekilde bir özelliğe haiz olmasında, 1892-1924 yılları arasındaki dönemde Avrupa’dan gerçekleşen yoğun göçün tesiri yadsınamayacak boyutlarda.

Doğal New York’ta yaşayan toplulukları sayarken Latin Amerikalılar ile Asya kökenlileri de unutmamak gerekiyor.

Dil: Birçok değişik etnik grubun yaşamlarını sürdürdüğü New York’ta dil bakımından da ciddi anlamda zenginlik göze çarpıyor. İngilizceyi bir kenara koyacak olursanız, kentte Türkçe de dâhil olmak suretiyle 170 değişik dil konuşuluyor.

Ulaşım: New York sınırları içinde üç değişik havalimanı buluyor. Bunlar arasından New York JFK Havalimanı, Türkiye’den meydana gelen direkt uçuşlarda varış noktası konumunda olmayı sürdürüyor. İstanbul-New York tayyare seferleri ortalama 16-17 saat sürüyor.

Alternatif olarak Boston’a yönelik seferlerde de yerinizi alabilirsiniz. Boston’a vardıktan sonraysa New York’a giden trenlere binebilirsiniz.

New York’a Ne Süre Gidilir?

New York gezi notları, New York'a ne zaman gidilir

New York seyahat rehberi dâhilinde kent hakkında genel bilgiler verdikten sonrasında birazcık da ikliminden ve gezi için en ideal devrin hangisi olduğundan anlatmak isterim.

New York, tüm yılı nemli subtropikal iklimin tesiri altında geçiriyor. Bu durum, yazları kentteki güneşli gün sayısının artmasını sağlıyor. Dolayısıyla birçok seyyah, dinlence planlarını yaza yönelik oluşturmayı tercih ediyor.

Siz de benzer şekilde hareket ederek kenti tüm yönleri ile tanıma imkânı yakalayabilirsiniz. Sadece senenin bu döneminde kentte gezgin sayısının ciddi anlamda arttığını ve bir çok popüler çekicilik merkezinin önünde uzun kuyruklar oluştuğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Aslen ılıman iklimi yardımıyla ilkbahar ve güz aylarında kente gezi ederek mükemmel deneyimler yaşayabilirsiniz. Yaza gore daha tenha olduğundan bu iki mevsimde şehri tanımak oldukça keyifli hale geliyor. Üstelik konaklama tutarları da daha makul seviyelere iniyor.

Isterseniz New York’a kar örtüsü altında kalıp zarif bir görünüme kavuştuğu kış mevsiminde de gitmeyi düşünebilirsiniz. Bilhassa Noel ve yeni yıl arifesinde kent ışıl ışıl hale geliyor.

Doğal New York’a ne süre gideceğinizi planlarken festivalleri göz önünde bulundurarak  dolu dolu bir dinlence geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kış mevsiminde en renkli etkinlik olarak 14-16 Şubat tarihleri içinde meydana gelen Başkanlık Günü Kış Festivali öne çıkıyor.

Mayıs ayı Flyday Müzik ve Waterford Kanal festivalleri ile şenleniyor. Yazları ise ağırlıklı olarak gastronomi meraklılarına hitap eden etkinlikler düzenleniyor.

Saratoga Balon ve Barbekü ile Adirondack Şarap & Yiyecek festivalleri bu biçim etkinliklerin başlangıcında geliyor. Doğal aynı dönemde Park Ave Yaz Sanat Festivali’ne katılmayı da düşünebilirsiniz.

New York’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

New York gezi rehberi otel tavsiyeleri

New York, her yıl ortalama 50 milyon gezgini ağırlıyor. Bu durumun naturel bir sonucu olarak şehirde her bütçeye ve zevke uygun konaklama tesisi bulmak oldukça kolay hale geliyor. New York otelleri, ağırlıklı olarak yedi bölgeye dağılmış durumdalar.

New York’un en popüler konaklama bölgesi konumundaki Midtown, kente ilk kez gezi eden gezginlere kenti tüm yönleriyle tanıma fırsatı veriyor.

Heybetli Times Meydanı’na ev sahipliği meydana getiren bölge, yüksek otel fiyatlarına karşın Rockefeller Center, Empire State, St. Patrick Katedrali ve Çağıl Sanatlar Müzesi benzer biçimde ikonik çekicilik merkezlerine yakın olmak isteyenler için ideal.

Bohem havasıyla ilgi uyandıran Chelsea, hareketli gece yaşamı olanaklarını bünyesinde barındırıyor. Times Meydanı’na 10-15 dakika uzaklıktaki bölge, cazip alışveriş fırsatlarına da ev sahipliği yapıyor. Yalnız mevzu alışveriş olunca Greenwich Village’ı da unutmamak gerekiyor. Dev boyutlu avmleri ve güldürü kulüpleri yardımıyla ailelerin ilgisini çeken yerleşim bununla birlikte “Sanatçıların Bölgesi” adıyla anılıyor.

Eğer New York tatili süresince sakin atmosfere haiz ve kentin fazlaca kültürlü yapısını tanımanıza olanak verecek bir bölgede konaklamayı amaçlıyorsanız, SoHo ve Lower East Side sınırları içinde tam da aradığınız tarzda seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde Financial District de sakinliğiyle ön plana çıkıyor.

Central Park civarı ile derhal doğusundaki Upper East Side, lüks olanakları değerlendirmekten hoşlanan gezginlere hitap ediyor. Lüks odaklı bir New York tatili düşlüyorsanız, konaklama bölgesi araştırmanızda Brooklyn ve Queens otellerine de göz atabilirsiniz.

Bölge araştırmasını es geçip direkt ekonomik fiyatlı oteller arasından seçim yapmayı düşünüyorsanız, 3★ Pod 39 ile Holiday Inn Express’i incelemeye öncelik verebilirsiniz.

Hizmet kalitesinin standartların üstünde olmasını arzulayanlara 4★ Courtyard by Marriot ve The Maritime Hotel’i önerebilirim. Konaklama bütçeniz genişse 5★ InterContinental New York Times Square, Conrad New York benzer biçimde seçeneklere yönelebilirsiniz.

Otel Rezervasyonu: Bilhassa yazları meydana gelen fiyat artışlarından etkilenmemek adına New York otelleri erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.. Hatta bu konudaki araştırmanızı benim de tüm seyahatlerim öncesinde konaklama ihtiyacıma çözüm aradığım Booking.com üstünden gerçekleştirebilirsiniz.

En iyi fiyat garantisi prensibiyle hizmet veren sitenin arayüzü oldukça başarı göstermiş tasarlanmış. Bu sayede ideal sonuçlara ulaşmak son aşama kısa sürüyor. Üstelik Booking.com, kullanıcılarına otelde ödeme ve parasız iptal benzer biçimde avantajlar sunuyor.

New York seyahat rehberi dâhilinde bahsettiğim bölgeler ve oteller hakkında detaylı bilgiyi “New York’ta Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

New York’ta Gezilecek Bölgeler

New York gezi notları, New York'ta gezilmesi gereken yerler

New York, gezilecek bölgeler anlamında hakkaten de varlıklı içeriğe haiz. Hatta bu tanımlama bile kentin gerçek potansiyelinin anlaşılabilmesi adına bana gore oldukça yetersiz kalıyor.

Kentteki ilk ziyaretinizi, Liberty Adası üstünde yükselen ikonik Özgürlük Heykeli’ne gerçekleştirebilirsiniz. Heykelin altındaki müzeyi gezip üst kısmından şehir manzarasını seyrettikten sonrasında rotanızı Times Meydanı’na çevirebilirsiniz.

Meydan, New York’u emsalsiz kılan havayı solumak için en ideal yerlerin başlangıcında geliyor. Üstelik derhal yakınında Empire State ve Rockefeller Centre benzer biçimde uzun süreden beri kentin başlıca simgeleri içinde gösterilen iki mimari harikası yapı bulunuyor. Her iki binanın üst kısımlarında, konuklarına enfes manzaralar sunan seyir terasları sizleri bekliyor.

Kentin simgeleri demişken Brooklyn Köprüsü ile Central Park‘ı listenize eklemeyi unutmamanız ümidiyle. Gerçi parkı dolaşmak için en azından yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Bu sebeple bünyesinde keyifli anlamış olur geçirmenizi sağlayacak birçok olanağı barındırıyor.

New York’un kültürel birikimini yakında tanımak isterseniz, Metropolitan Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Hayranlık uyandıran çalışmaların sergilendiği Solomon R. Guggenheim Müzesi ile MoMa’yı da sakın es geçmeyin.

Sakin bir ortamda keyif dolu bigün geçirmek isterseniz, SoHo’ya gidebilirsiniz. Hatta akşama kadar burada süre geçirip akşam etkisi altına alan performansları canlı olarak seyretmek için Broadway’deki tiyatrolarda yerini alabilirsiniz.

Çin Mahallesi ve Ufak İtalya benzer biçimde değişik etnik gruplara ilişkin yerleşim bölgelerine ev sahipliği meydana getiren New York’ta birkaç saatinizi kentin karmaşasından uzakta, dinlenerek geçirmeyi arzuladığınızda Bryant Park’ın yolunu tutabilirsiniz.

New York seyahat rehberi yazımızın bu bölümünde ziyaret etmenizi önerdiğim mekânlar hakkında daha çok informasyon edinmek isterseniz, “New York Gezilecek Bölgeler” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

New York’ta Ne Yapılır?

New York gezi rehberi, New York'ta ne yapılır

New York seyahatiniz süresince her günü değişik aktivitelere odaklanarak dolu dolu geçirme fırsatı bulabilirsiniz.

Önceliği kent turu halletmeye verebilirsiniz. Çağıl binalarla çevrili geniş bulvarları, Little Italy ve Chinatown benzer biçimde otantik mahallelerdeki dar sokakları isterseniz yürüyerek ya da hop on hop off otobüslere binerek gezebilirsiniz. Hatta isterseniz bisiklet turlarına da katılabilirsiniz.

Yürüyüş için en uygun rotalar olarak Brooklyn Köprüsü, Central Park ve Beşinci Cadde öne çıkıyor. Doğal rotanıza Brooklyn Heights, Harlem, SoHo, High Line benzer biçimde mahalleleri ilave ederek bu deneyimi fazlaca daha doyurucu hale getirebilirsiniz.

Yürümek haricinde feribota binerek kenti değişik açılardan gözlemleme ve New York tarihinde mühim yere haiz mekanları ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.

Fotoğrafını çekebileceğiniz ilgi çekici manzaraları yakalamanın peşindeyseniz, hop on hop off feribot turlarına ne olursa olsun katılmanızı tavsiye ederim. Liberty, Staten ve Ellis adalarına yönelik turlar vasıtasıyla kentin zamanı hakkında kıymetli ipuçları elde edebilirsiniz.

Manzaradan bahsetmişken mimari harikası gökdelenlerin üst kısımlarında yer edinen seyir teraslarına çıkmadan sakın kentten ayrılmayın.

Özgürlük Kulesi, Rockefeller Centre ve Empire State’in üst katlarındaki bu hususi alanlardan kentin neredeyse tamamını görebilirsiniz. Doğal bütçeniz genişse helikopter turlarında yerinizi almayı da düşünebilirsiniz.

New York’ta yapılabilecek aktiviteler söz mevzusu olduğunda, müze ziyaretlerine ayrı bir kategoride değerlendirmek icap ettiğini düşünüyorum.

Zira Tabiat Zamanı Müzesi ve MoMa benzer biçimde kültürel tesislerde eşine azca rastlanır güzellikte ve birçok mevzuda informasyon dağarcığınızı genişletebilecek koleksiyonlar sergileniyor. 9/11 Anma Müzesi ise 2001 tarihinde gerçekleşen acı olayın izlerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Tur Rezervasyonları: New York seyahat rehberi dâhilindeki bundan önceki bölümde de bahsettiğim benzer biçimde şehirde gezilecek pek fazlaca yer bulunuyor. Bu bölgeleri detaylıca tanımanın en kolay yolu ise rehberli turlara katılmaktan geçiyor.

Ben bu mevzuda tüm rezervasyon işlemlerini Getyourguide vesilesiyle gerçekleştiriyorum. Böylece tur kontenjanının dolması ya da bir çekicilik merkezinin kapısında uzun süre bilet almak için kuyruk bekleme benzer biçimde süre kaybettirebilecek detaylarla uğraşmıyorum.

New York’ta Ulaşım

New York gezi rehberi, havaalanı şehir merkezi arası ulaşım, toplu taşıma

New York seyahat rehberinde sıra, havalimanı-kent merkezi geçirme başta olmak suretiyle kent içi ulaşım olanaklarına geldi.

Daha ilkin de bahsettiğim benzer biçimde kentte üç değişik havalimanı bulunuyor. Ülkemizden, genel anlamda JFK Havalimanı’na yönelik direkt seferler düzenleniyor. Sadece aktarmalı uçuşlarda Newark Liberty ve La Guardia havalimanlarının da kullanıldığı oluyor.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım mevzusunda konfor ve zamandan tutum sizin için önemliyse Getyourguide vesilesiyle hususi geçirme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bu seçenekler haricinde indiğiniz havalimanına bağlı olarak tren ve metro kombinasyonunu kullanarak kentin kalbine ekonomik ulaşım imkanı bulabilirsiniz. Her üç havalimanında ek olarak otobüs seferlerini de tercih edebilirsiniz.

Havalimanı-kent merkezi transferi mevzusunda detaylı bilgiyi “New York Havalimanı Kent Merkezi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Midtown benzer biçimde merkezi bölgelerde konaklamayı planlıyorsanız, yürüyerek birçok yere rahatça ulaşabilirsiniz. Doğal zamandan kazanmak için metro seferlerinden yararlanma yoluna gidebilirsiniz. Hatta aşağı Manhattan civarındaysanız, PATH ile gezi edebilirsiniz. Metro ve PATH, 7/24 hizmet veriyor.

New York’ta otobüs ağı, minimum metro kadar detaylı tasarlanmış. Bu sayede bilhassa kentin doğusundaki semtlerden batısındakilere ya da tersi istikamette seyahat ciddi anlamda kolaylaşıyor. Otobüsün hangi semte ulaşım sağladığını öğrenmek için ön tarafındaki panoda yazılı harfe bakabilirsiniz.

Kentteki en popüler ulaşım yöntemi olan metro için kullanım sıklığınızı göz önüne alıp tek kullanımlık ya da bakiyeli MetroCard edinebilirsiniz. Bu kartlarla otobüslere aktarma da yapılabiliyor. Eğer otobüs kullanımına ağırlık verecekseniz, yedi günlük Express Bus Plus’a yönelebilirsiniz.

New York’ta taksi ile ulaşım mevzusu ise birazcık karışık. Gerçi hangi aracın nereye ulaşım sağladığını bildikten sonrasında iş birazcık kolaylaşıyor.

Mesela sarı taksiler havalimanları ile Manhattan’ın güneyinde yolcu taşıyor. Yeşil renkli olanlarsa yalnızca kentin şimal bölgelerinde hizmet veriyor. Siyah renkli taksilere binmek isterseniz, evvelinde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Bu kısıtlamalardan dolayı şehirde mobil uygulama üstünden vasıta bulmak ciddi anlamda popüler olmuş durumda.

New York İndirim Kartları (New York Pass)

New York Pass New York gezi rehberi

New York, gezilecek bölgeler ve yapılabilecek aktiviteler açısından oldukça varlıklı bir kent. Bu durum, gezginlere dinlence günlerinin her anından keyif alma fırsatı veriyor. Sadece öteki taraftan ulaşım ve giriş ücretlerine ciddi oranda hisse ayırma zorunluluğunu da bununla beraber getiriyor.

Dinlence bütçenizi aşmadan kentin en mühim çekicilik merkezlerini ziyaret etmek ve eğlence dolu aktivitelere katılmak isterseniz, kent indirim kartlarından satın alabilirsiniz.

Kentte dinlence yapmayı planlayan gezginler için değişik içeriklere haiz kartlar satışa sunuluyor. Mesela New York CityPASS yardımıyla Empire State, ABD Tabiat Zamanı Müzesi, MoMa benzer biçimde bölgeleri %41’e varan oranlarda indirimli fiyatlarla ziyaret edebilirsiniz.

90 değişik çekicilik merkezine girişte daha yüksek indirim oranlarından yararlanmak istediğinizde New York Explorer Pass edinebilirsiniz.

Şehirde geçireceğini dinlence günlerinizde The Sightseeing Pass – New York, Build Your Own Go New York Explorer benzer biçimde kartlarla da ciddi oranlarda indirimlerden faydalanabilirsiniz. Sadece kapsam açısından tüm bu seçenekler arasından ben sizlere New York Pass’ı tavsiye ederim.

New York Pass, ilk aktivasyondan itibaren 1 ila 10 gün içinde değişen sürelerde 100’ün üstünde etkinliğe parasız giriş imkânı sunuyor.

Bu etkinlikler içinde Empire State Binası, Top of the Rock Gözlemevi ve İndi Bindi Big Bus Turu bulunuyor. Bazı popüler çekicilik noktalarına sıra beklemeden, %45 indirim oranıyla giriş yapma olanağı sunması da cabası.

New York Pass alan gezginlere kenti her yönüyle tanıtan 200 sayfalık dijital rehber kitap armağan ediliyor. Üstelik kart kapsamındaki indirimler yalnızca çekicilik merkezleri ve turlarla sınırı olan kalmıyor. Şehirdeki en popüler restoranlar, mağazalar ve Broadway gösterilerinde avantajlı fiyatlarla yerinizi alabilirsiniz.

  • Kart hakkında detaylı informasyon edinmek ve rezervasyon için tıklayın.

New York’ta Alışveriş

New York gezisi boyunca ne alınır

Tam bir alışveriş cenneti olan New York, ABD Birleşik Devletleri’nin moda mevzusundaki amiral gemisi konumunda yer ediniyor.

Şehir ek olarak fazlaca kültürlü yapısının izlerini bu alanda da hissettirmeyi başarıyor. Doğal bu izleri takip edebilmek için birbirinden prestijli mağazalarla dolu avmlerinden ve cazip indirimlerin sunulmuş olduğu mağazalardan bir süreliğine uzaklaşıp sokak pazarlarına yönelmek gerekiyor.

Kentteki alışveriş çılgınlığına daha JFK Havalimanı’nda kapılma fırsatı bulabilirsiniz. Havalimanının 5 numaralı terminal binasında çağdaş mağazalar sizleri bekliyor. 4 ve 8 numaralı terminal binalarındaki alanlarsa indirim ve duty free mağazalarına ayrılmış.

Hediyelik eşya mevzusunda en otantik seçeneklere Çin Mahallesi’ndeki dükkânlarda denk gelebilirsiniz. Klasik tarzdaki hediyelikler içinse Manhattan ve Brooklyn’e yönelebilirsiniz. DUMBO Street Flea, Hell’s Kitchen Street Flea benzer biçimde pazarlarda da emsalsiz niteliklere haiz ürünlerle karşılaşabilirsiniz.

Şehirde, marka çeşitliliği ve uygun tutarları ile öne çıkan mağazalar içinde ilk sırayı Century 21 alıyor. Doğal benim bu konudaki favorim kesinlikle Target.

New York seyahat rehberi dâhilinde alışveriş konusunu noktalamadan ilkin küçük bir hatırlatma yapmak isterim. “New York Alışveriş Rehberi” başlığı altında şehirde dinlence yaparken değerlendirebileceğiniz değişik seçenekler hakkında detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

New York’ta Yeme İçme

New York gezi rehberi yemekler

Yeni lezzetler denemeyi seven yada ödüllü şeflerin hazırladığı yiyecekleri tüketmekten hoşlanan gastronomi meraklıları için New York, ne olursa olsun ziyaret edilmesi ihtiyaç duyulan bir kent.

Bu sebeple bu şehirde dünyanın önde gelen mutfak kültürlerine ilişkin yiyecekleri menülerinde barındıran fazlaca sayıda restoran etkinlik gösteriyor. Kendi mutfak kültüründen vazgeçemeyenler içinse New York’ta küçümsenmeyecek kadar fazlaca Türk restoranı bulunuyor.

Fast food kültürünün gelişmiş olduğu kentlerden birisi olan New York’ta öncelikli olarak pizza, bagel, hot dog, corned beef, istiridye çorbası benzer biçimde mahalli lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Canınız tatlı bir şeyler istediğinde ise kentin merkezi noktalarından yaygın olan pastanelerden bir dilim cheesecake yada ilkin görünümü peşinden lezzetiyle bağımlılık yaratan birkaç tane cupcake satın alabilirsiniz.

Bar kültürünün kuvvetli olduğu şehirde su genel anlamda gazlı olarak servis ediliyor. Bu yüzden garsondan musluk suyu isteyebilirsiniz. Merak etmeyin; şebeke suyunu güvenle tüketebilirsiniz.

Pizza yiyecek için Grimaldi’s Pizza’ya, hamburger ve milksake seviyorsanız Shake Shack şubelerine gidebilirsiniz. Hatta kentin değişik noktalarında duraklayan yiyecek otomobillerinde şeflerin kendilerine ilişkin olan emsalsiz tarifleri deneyebilirsiniz.

Instagram üstünden araştırma yaparak bir çok popüler yiyecek otomobilinin kentin en tarafında durakladığını öğrenebilirsiniz.

Self servis hizmet veren dükkânlar haricinde New York’ta yiyecek yediğiniz restoranlarda, gelen hesabın %10’u ila %20 içinde bahşiş bırakmanız planlanıyor. Kimi yerlerde bu karşılık tutara dâhil edilebiliyor.

New York Gece Yaşamı

New York gezi rehberi New York gece hayatı

New York seyahat rehberi yazısını noktalamadan ilkin birazcık da sizlere kentteki gece yaşamı olanakları hakkında informasyon vereceğim.

New York, 24 saat süresince hareketliliğin bir an için bile azalmadığı bir kent. Dolayısıyla eğlence sektörü bu köklü kentte 20. yüzyılın başından itibaren kesintisiz gelişim olanağı bulmuş. Başlangıçta eğlence denildiğinde akla ilk olarak Broadway geliyormuş. Sadece zaman içinde gece yaşamı kentin değişik noktalarında da kök salmayı başarmış.

Times Meydanı ve çevresi bu mevzuda kentin en fazlaca dikkat çeken bölgesi olmayı sürdürüyor. Kentin bu kısmında, canlı performanslarla renklenen konser salonlarından güldürü kulüplerine kadar değişik kategorilere odaklı mekânlar yer ediniyor.

Yeme-içme bölümünde de bahsettiğim benzer biçimde kentte bar kültürü bir fazlaca gelişmiş durumda. Şehir merkezi sınırları içinde kalan tüm bölgelerde samimi atmosfere haiz barlardan birine oturup uzun saatler süresince koyu sohbetlere dalabilirsiniz.

Mekân önerisine gerekseme duyanlar için 230 Fifth Avenue, Apotheke ve La Esquina’yı önerebilirim. Her birinin atmosferi hakkaten de büyüleyici.

New York seyahat rehberi süresince ABD Birleşik Devletleri’nin bu dünyaca meşhur kenti hakkında birçok mevzuda bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu mevzuları da New York seyahat rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey var ise lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

0 Reviews

Write a Review

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir