Londra’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Sıralaması

Londra’da ne yapılır? İngiltere‘nin başkenti olan Londra, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Birleşik Krallık’ın en mühim şehrinde gezip görülecek, yapılacak onlarca şey var. Peki Londra’da ne yapmalı?

Londra’da yapılacak şeyler listesine geçmeden ilkin konaklama mevzusunda özetlemek gerekirse bilgiler vermek isterim.

Konaklama: Covent Garden, Westminster, Mayfair & Oxford Street, Waterloo, City of London ve Soho Londra’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Londra’da nerede kalınır başlıklı yazımızda mevzu hakkında oldukca detaylı informasyon ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ The Montana Hotel, 4★ Radisson Blu Edwardian ve 5★ St Martins Lane şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Londra’da Ne Yapılır?

Londra'da ne yapılır listesi, Londra'da yapılacak şeyler

Londra’da yapılması ihtiyaç duyulan en mühim şeylerden bazıları:

 1. London Eye’a binin.
 2. Shakespeare Globe’da bir oyun izleyin.
 3. Notting Hill Karnavalı’na katılın.
 4. Wimbledon Tenis Turnuvası’nı izleyin.
 5. British Museum’u ziyaret edin.
 6. Fish and Chips yiyin.
 7. Tekne turlara katılın.
 8. Speaker’s Corner’da içinizi dökün.
 9. M&M World’de çikolatanın tadına varın.
 10. Oxford Street’te alışveriş yapın.
 11. Greenwich’e gidin.
 12. Camden Town’u görün.
 13. Trafalgar Meydanı’nda mola verin.
 14. Askerlerin nöbet değişiklik törenini izleyin.
 15. Borough Market’te alışveriş yapın.

1. London Eye’a binin.

Londra'da yapılacak şeyler london eye

Londra’da ne yapılır diye düşünenlere ilk önerim keyifli bir şehir manzarası seyretmek. Şehrin simgelerinden olan London Eye, şehri kuş bakışı görmenizi elde eden büyük bir dönme dolap.

Thames Nehri kenarında, Big Ben ve Tower of London yakınında bulunan London Eye, oldukça popüler gezinsel bir nokta. 135 metre yükseklikte bulunan dönme dolap her yıl milyonlarca şahıs tarafınca kullanılıyor. Thames Nehri’ni ve Londra’yı değişik bir açıdan görmek istiyorsanız London Eye’a ne olursa olsun gitmelisiniz.

Bu deneyimi birazcık daha zenginleştirmek isteyenler içinse güzel bir tur önerebilirim:

London Eye Turu: Şahıs başı 27 £ tutarı olan bu paketi almanız halinde yalnız London Eye ile Londra manzarası izlemekle kalmıyor, hem de sıradışı bir 4D deneyimi yanında cep telefonunuza indirmenize izin verilen uygulamayla sesli rehberlik hizmeti de alıyorsunuz.

Böylece ortalama 40 dakika devam eden London Eye yolculuğunuzda hem bu devasa dönme dolap hakkında hem de seyrettiğiniz manzarada yer edinen yapılar hakkında informasyon ediniyorsunuz. Bu paketi satın almış olan 4300 kullanıcının 4,3 puan verdiğini de bilmenizde yarar var. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Shakespeare Globe Tiyatrosu’nda bir oyun izleyin.

Londra'da ne yapılır Shakespeare Globe

Londra’da Ne Yapılır yazısında bir tavsiye de tiyatro severlere gelsin. Globe Tiyatrosu, Amerikan erkek oyuncu ve yönetmen Sam Wanamaker tarafınca kurulmuş. Müessese amacı ise Shakespeare‘ın emek harcama ve oyunlarını sergileme.

Tiyatroda sergilenen oyunlar ara sıra değişiyor bu yüzden güncel oyunlar için tiyatronun web sayfasını takip etmeniz tavsiye ederim. Tiyatro, oyunların yanı sıra hususi gezilere de açık.

 • Giriş tutarı: Oyuna bakılırsa farklılık gösteriyor.
 • Ziyaret saatleri: Bilet gişesi 10:00–18:00 içinde açık.
 • Web Sitesi: shakespearesglobe.com

3. Notting Hill Karnavalı’na katılın.

Londra'da ne yapılır Notting hill karnavalı

Notting Hill, insanları, evleri, dükkanları ve her yıl Ağustos ayında düzenlenen internasyonal festivali ile meşhur Londra’nın renkli bir semti.

Eğer gezi tarihleriniz esnekse siz de festival geçmişine bakılırsa gezi edebilirsiniz. Yüzlerce dansçının örneksiz ve rengarenk giysileri ile geçit töreni yapmış olduğu festival dünyaca meşhur. Bölgeye geldiğinizde aynın adı taşıyan Notting Hill filminin geçmiş olduğu kitapçı ve parkı da görebilirsiniz.

4. Wimbledon Tenis Turnuvası’nı izleyin.

Londra'da ne yapılır Wimbledon Tenis turnuvası

Londra’da Ne Yapılır yazısının bu maddesi ise spor ve hatta tenis severler için. Wimbledon Tenis Turnuvası, 1877 yılından beri Londra’da düzenleniyor.

Eğer tenis oynamayı ve izlemeyi seviyorsanız Londra’ya geldiğinizde Wimbledon Tenis Turnuvası’nda dünyaca meşhur adları ve coşku dolu müsabakalarını seyredebilirsiniz.

5. British Museum’u ziyaret edin.

Londra'da ne yapılır British Museum londra

Londra müzeler açısından varlıklı bir şehir. Fakat British Museum‘ın bu müzelerin en meşhur ve en önemlilerinden olduğu düşünülür.

Bu müzede dünyanın derhal her yerinden mühim ve örneksiz eserlerini görebilirsiniz. Müze oldukça büyük ve kapsamlı. Bu yüzden ziyaretinizi iyi planlamak da yarar vardır.

6. Fish and Chips yiyin.

Londra'da yapılacak şeyler Fish and Chips

Fish and Chips şu demek oluyor ki kızarmış balık ve patates kızartması, kimi vakit da haşlanmış bezelye ile servis edilen meşhur bir İngiliz lezzeti.

Fileto çıkarılabilen bir balık, unlu bir sosa batırılarak kızartılmaya bırakılır. En geleneksel hali gazeteye sarılı şekilde satılan ve ayakta tüketilen yiyecek, günümüzde şık restoranlardan ufak kafelere kadar birçok yerde bulabileceğiniz bir lezzete dönüşmüştür. Bu yüzden de Londra’da Ne Yapılır yazısında ne olursa olsun yer alması ihtiyaç duyulan aktivitelerden biri.

Yurt dışına gittiğinizde geleneksel Türk mutfağını özleniyor fakat gene de bir lezzet tecrübe etmek istiyorsanız ne olursa olsun Fishan and Chips yemelisiniz.

7. Thames Nehri üstünde düzenlenen turlara katılın.

Londra'da ne yapılır Thames Nehri

Londra gezinsel bir kent olduğundan ulaşım yolları çeşitli ve hızlıdır. Thames Nehri üstünde “city cruise” (kent bot gezisi) denilen turların sık sık seferleri var.

Bu turlar çeşitli noktalarda durarak rağbet gören bölgeleri ziyaret etmenizi de sağlar. Seyahat esnasında asla inmeyeceksiniz bile şehri bir de bu açıdan görmek için Thames Nehri üstünde düzenlenen turlara ne olursa olsun katılmalısınız.

Bu turu evvel organize etmek, planlama ve öteki detaylarıyla uğraşmak istemezseniz uygun fiyatlı bir dere turu önerebilirim.

Westminster’den Greenwich’e Tekne Turu: 13,25 £ tutarı olan bu tekne turunu almanız halinde Westminster’den Greenwich’e yada tersi istikamette 1 saatlik tekne turu yaparak Londra’nın en güzel yerlerini ve zamanı yapılarını nehirden seyredebilirsiniz.

Tura cep telefonunuza indireceğiniz bir aplikasyonla dinleyebileceğiniz canlı rehberlik hizmetleri de dahil ve bu paketi almış olan 2000’e yakın kişinin 4,4 puan vererek memnuniyetini belirttiğini bilmenizde yarar var. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

8. Hyde Park’a gidin ve Speaker’s Corner’da içinizi dökün.

Londra'da yapılacak şeyler Hyde Park

Londra devasa yeşil alanlara haiz bir kent. Şehre kuş bakışı bakabilirseniz derhal her semtte bulunan parkları görmüş olacaksınız. Bunlar içinde en meşhur olan ise Hyde Park.

Burada gezip eğlenebilir, spor yapabilir, dinlenebilir, sincapları besleyebilir (evet sincapları elinizden yiyecek yiyebilecek kadar insan canlısı) yada meşhur “Speaker’s Corner’da” içinizi dökebilirsiniz.

“Speaker’s Corner” parkta yer edinen bir küçük bir alan. Burada hepimiz, her mevzu ile ilgili düşüncelerini özgür bir halde yüksek sesle dile getirebiliyor. Din, siyaset, politika, eğitim ya da kişisel herhangi bir mevzu gelip burada içinizi dökebilirsiniz. Haliyle Londra’da Ne Yapılır yazısının eğer olmazsa olmazlarından bir aktivite.

9. M&M World’de çikolatanın tadına varın.

Londra'da ne yapılır M&M World

Eğer çikolata sizin için bir tutku ise Leicester Meydanı yakınında bulunan M&M World tam size bakılırsa bir yer! Bu çikolata hayatına girdiğinizde havadaki çikolata kokusu ile büyülenip çeşmelerden akan çikolatanın tadını çıkarabilirsiniz.

10. Oxford Street’te alışveriş yapın.

Londra'da ne yapılır Oxford Street

Alışveriş için Londra’da birçok mağaza ya da cadde vardır. Fakat hem meşhur markaları bir arada bulmak hem de uygun fiyatlı bir halde alışveriş yapmak istiyorsanız Oxford Street‘e gitmeniz tavsiye ederim.

11. Greenwich’e gidin.

Londra'da yapılacak şeyler Greenwich

Londra’ya geldiğinizde kent merkezi haricinde bir yere gitme imkanınız var ise tercihinizi Greenwich‘ten yana kullanabilirsiniz. Burası evrensel saat sisteminin başlangıç noktası ve 0 meridyeninin olduğu yer.

Bölgede devasa bir park içinde 0 meridyeni, kraliçeye hususi yapılmış bir saray, tenis kortları, gül bahçeleri, gözlem evi ve bir kafe bulunuyor.

Greenwich semt olarak ise sakin, gezilesi bir yer. Buraya Thames Nehri’nde düzenlenen bot turları ile ya da merkezden tren ile gelebilirsiniz.

12. Camden Town’da şehrin değişik bir yüzünü görün.

Londra'da yapılacak şeyler Camden Town

Londra’da ne yapılır diye düşünürken birazcık da alternatif seçeneklere ilgi duyan kişiler için ilgi çekici bir bölge Camden Town.

Amy Winehouse’un doğum yeri olması ile günümüzde daha popüler hale gelmiş bir yer. Kendine özgü bir atmosferi olan Camden Town’da uygun fiyatlı hediyelik eşya satan bölgeler, değişik giyim seçenekleri sunan mağazalar ve sokak pazarları bulabilirsiniz.

13. Trafalgar Meydanı’nda oturup Londra’nın ve insanların yaşamını seyredip kısa bir mola verin.

Londra'da ne yapılır Trafalgar Meydanı

Trafalgar, Londra’nın en meşhur meydanı. Londra’da düzenlenen sokak organizasyonlarının bir çok burada düzenleniyor. Burada merdivenlere oturup sokağı ve insanları seyretmek bile insana iyi gelir.

14. Buckingham Sarayı’nda “Changing of the Guards” şu demek oluyor ki askerlerin nöbet değişiklik törenini izleyin.

Londra'da yapılacak şeyler londra nöbet değişimi

Buckingham Sarayı, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin ikametgahlarından bir tanesi. Bu saray önünde meydana getirilen asker nöbet değişiklik töreni ise şehrin sembollerinden ve gezinsel bir aktivite haline gelmiş bir rutin. Eğer fırsatınız olursa bu garip töreni seyredebilirsiniz.

Buckingham Sarayı ve Askerlerin Nöbet Değişimi Turu: Bu turu almanız halinde yalnız sarayın bahçesinde askerlerin nöbet değişimi seramonisini izlemekle kalmıyor, hem de sarayın içini ziyaret ederek State Rooms denilen gezinsel ziyaretlere açık kısımlarını görebiliyorsunuz.

Yalnız belirtmek isterim; Buckingham Sarayı belirli günlerde ziyarete açık. Turu satın alırken bu tarihler size sunuluyor aslına bakarsan fakat seyahatiniz esnasında saray ziyarete açık değilse aslına bakarsan bu turu alamıyorsunuz. Şahıs başı 57 £ tutarı olan tur 3 saate yakın sürüyor ve 400’e yakın kullanıcı bu hizmete 4,1 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

15. Borough Market’i gezin ve alışveriş yapın.

Londra'da ne yapılır Borough Market

Londra, dünyanın en meşhur markalarını da mahalli ürünleri de bir arada bulabileceğiniz kozmopolit bir kent.

Eğer geleneksel Londra’yı görmek istiyorsanız Borough  Market‘te alışveriş yapabilirsiniz. Ki Londra’da Ne Yapılır yazısını okuyan alışveriş meraklılarının bu pazara ilgi duyması kati.

Özetle Londra’da Ne Yapılır?

Londra'da yapılması gerekenler

Avrupa’nın sayılı metropollerinden Londra başınızı döndürecek zenginlikte gezinsel aktivitelere haiz. Sadece zamanı yada bütçesi azca olanlar için Londra seyahatinin eğer olmazsa olmazları ise;

Trafalgar Meydanı‘nda keyif yapmak, British Museum‘u dolaşmak, Camden Town‘da aylak aylak dolaşmak, Buckingham Sarayı‘na uğramak diyebilirim.

Londra’da ne yapılır yazısı süresince Birleşik Krallık’ın en popüler şehrinde ne olursa olsun yapmanız ihtiyaç duyulan şeyler hakkında bilgiler paylaştım. Londra seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm mühim detayları;

0 Reviews

Write a Review

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir