Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Londra hem gezinsel hem de ticari açıdan bir merkez olduğundan son aşama kalabalık bir ziyaretçi sayısına haiz. Buna kentte yaşayan ve gezi edenleri de eklediğinizde havayolu trafiğinin en yoğun olduğu şehirlerden biri olması da kaçınılmaz. Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sizlere kentte yer edinen 6 havaalanı hakkında oldukça kısa, havaalanlarından kent merkezine ulaşım hakkında da detaylı bilgiler vereceğim.

İlk kere Londra’ya gidenler en büyük korkusu havaalanından otele iyi mi ulaşacağıdır sanırım. Keza, daha evvel kenti ziyaret etmiş olanlar için bile –eğer her zamanki şekillerinin dışına çıkmaları gerekiyorsa- ulaşım birazcık kafa karıştırıcı olabilir.

Sadece bu yazıyı okuduktan sonrasında, başta Heathrow Havaalanı olmak suretiyle, kentte yer edinen Gatwick, Stansted, Luton, London City ve Southend Havaalanları‘ndan kent merkezine gitmek sizin için evinizden köşedeki markete gitmek kadar kolay olacak.

Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım Hakkında Genel Bilgiler

Londra havaalanı ulaşımı

Londra bir metropol olmasından dolayı toplu taşıma sistemi son aşama gelişmiş bir kent. Dolayısıyla başta şehre geniş bir ağ olarak yayılmış metro olmak suretiyle her türlü toplu taşıma aracını kullanarak hızla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Bu yüzden şehre gitmeden ilkin metro ve tren hatları haritasını * ne olursa olsun incelemenizi tavsiye ederim. Bu haritayı inceleyerek kalacağınız otele en süratli ve rahat şekilde iyi mi ulaşabileceğinizi de görmüş olmuş olursunuz.

  • tfl.gov.uk/maps/track?intcmp=40400

Geriye bir tek Londra Havaalanı kent merkezi ulaşım rehberi yazısının devamında anlatacağım fiyatlar, sefer saatleri, kalkış noktaları şeklinde detaylar kalır.

Bir de sizlere şehrin toplu taşıma kartı Oyster Card hakkında informasyon vermek isterim. Bu kart ile Londra’daki bazı tren hatları ile tüm metro ve otobüs hatlarını uygun fiyatlarla kullanabilirsiniz.

Kentte bir aydan kısa süre kalacaklar için önerim Oyster Card’ın “Hisse As You Go” çeşidi. Bu çeşitte 5 £ ödeyerek kartı satın alıyor, isteyeceğiniz herhangi bir oranda bakiye yüklüyorsunuz. Arkasından da kartı ulaşımınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Londra Havaalanları Içinde Ulaşım

Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Aslen Londra Havaalanı kent merkezi ulaşım rehberi yazısında kent merkezine iyi mi ulaşabileceğinizden bahsetmem gerekiyor. Sadece okuyucular içinde Londra’daki herhangi bir havaalanına inip birkaç saat içinde başka bir havaalanından uçağa binecekler de olacaktır. O yüzden özetlemek gerekirse havaalanları içinde ulaşım bilgisi de vermek isterim.

Shuttle Bus (Havaalanı Otobüsleri)

Shuttle Bus Londra havaalanı

Londra’da havaalanları içinde gezi etmenin en kolay yolu –eğer valizleriniz de varsa- aktarmasız seyahat yapabileceğiniz shuttle bus servisleri.

Looking4transfer sitesinde değişik shuttle bus firmalarının servisleri arasından size en uygununu seçerek rezervasyon yapabilirsiniz.

Tren

Londra havaalanı ulaşımı

Tren de havaalanları içinde son aşama süratli bir yöntem sadece bunun tek dezavantajı Gatwick – Luton haricinde direkt ulaşım olmaması, aktarma yapmanız gerekmesi.

Gene de bu yöntemi tercih etmek isterseniz Londra Havaalanı kent merkezi ulaşım rehberi yazısının bundan önceki bölümünde linkini verdiğim Londra Metro haritasını kullanarak gezi planınızı yapabilirsiniz.

Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım Hususi Geçirme Paketleri (Tüm Havaalanları)

Londra havaalanı özel transfer

Her ne kadar gezi esnasında bütçemize dikkat etsek de, kimi zaman konfor daha mühim olabiliyor. Hatta 3-4 kişilik gruplar halinde gezi ettiğimizde konfor ve uygun tutarları aynı anda da bulabiliyoruz. İşte bu biçim tercihleri olanlar için Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım mevzusunda birkaç tavsiye getireyim.

Heathrow Havaalanı’ndan Otelinize Hususi Grup Transferi: En fazla 3 kişilik bir grup olarak kullanabileceğiniz ve fiyatı 70,70£ olan bu hususi aktarma hizmetinde havaalanında karşılanıyor, konforlu hatta lüks araçlarla averaj 1 saatte otelinize ulaştırılıyorsunuz. Eğer bu servisi otelinizden havaalanına gitmek için de kullanmak isterseniz aynı şekilde otelinizden alınıyorsunuz. Informasyon ve rezervasyon için tıklayın.

Heathrow Havaalanı’ndan Otelinize Tek Kişilik Geçirme: Havaalanında hususi olarak karşılanıp, konforlu araçlarla otelinize ulaştırılacağınız bu servisin tutarı ise şahıs başı 39,86 £. Bilhassa birden fazla ağır valizi olan kişilere rahatlığından dolayı bu servisi tavsiye ederim. Informasyon ve rezervasyon için tıklayın.

Gatwick Havaalanı’ndan Otelinize Hususi Grup Transferi: En fazla 3 şahıs olarak satın alabileceğiniz ve grup fiyatı 110,46£ olan bu hizmete havaalanında isminiz yazan bir kartla hususi olarak karşılama ve kent merkezindeki otelinize lüks araçlarla aktarma dahil. Informasyon ve rezervasyon için tıklayın.

Londra Havaalanları’ndan Otelinize Paylaşımlı Transferler: Londra’da yer edinen havaalanlarından otelinizin kapısına kadar ulaştırılacağınız paylaşımlı aktarma hizmetinin fiyatı 34,16£’dan başlıyor. Bu servisin fiyatı ve seyahat süresi hangi havaalanından ulaşım istediğinize nazaran değişken.

Ve rezervasyon esnasında size sunulan saat seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Sadece Londra’da yer yön bulmakla uğraşmak istemeyen kişiler için kapıdan kapıya olan bu servis büyük bir kolaylık. Informasyon ve rezervasyon için tıklayın.

Heathrow Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım

Heathrow Havaalanı Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Londra’nın batısında, şehrin merkezi sayacağımız Trafalgar Meydanı’na 23 kilometre mesafede yer edinen Heathrow Havaalanı bir tek Londra’nın değil tüm ülkenin en büyük havalimanı.

Dubai’den sonrasında da dünyanın en işlek ikinci havalimanı. Türkiye’den THY ve British Airways ile gidebileceğiniz ve senelik 80 milyon yolcu sayısına ulaşan havaalanının 4 terminali mevcut. Ve Heathrow Havaalanı kent merkezi ulaşım açısından tüm terminallerden de çeşitli alternatifler mevcut.

Heathrow Express Treni

Heathrow Express Treni Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Heathrow Havaalanı kent merkezi ulaşım seçenekleri içinde en hızlısı olan bu ekspres tren 05:00 – 23:45 saatleri içinde çalışıyor ve her 15 dakikada bir tren kalkıyor.

Trenlerin son durağı ise Londra’nın merkezindeki ana tren garı Paddington İstasyonu. Ki buradan da metro yada otobüsle kentin istediğiniz her yerine gidebilirsiniz.

Trenlerin kalkış noktası Terminal 2 ve 3’ün içinde yer edinen Terminal 2 & 3 Tren İstasyonu ve Terminal 5 Tren İstasyonu.

Terminal 4’e inen yolcular ise parasız shuttle trenleri yada otobüsleri ile Terminal 2 & 3 istasyonuna gelmiş olarak Heathrow Express Treni’ne binebiliyorlar. Tren İstasyonlarına ulaşmak için indiğiniz terminaldeki “Train” tabelalarını takip etmeniz de kafi.

Seyahat 20 dakika sürüyor ve tutarı tek yön için 22£. Sadece bu fiyat günün yoğun saatlerinde (sabah 06:30 – 09:30 arası ile 16:00 – 19:00 arası) 25£ olarak artış gösteriyor.

Bunların yanında Oyster Card ve temassız kredi kartlarını kullanarak da turnikelerden direkt geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda bilet almanız gerekmiyor.

NOT: Oyster Card yada temassız kredi kartı kullanarak Heathrow Express trenine bindiğinizde kartı hem girişte hem de çıkışta okutmalısınız. Eğer çıkışta okutmazsanız en uzun mesafe tutarı eğitim edilir.

Oyster Card Londra havaalanı transferi

Online satın almanın en mühim pozitif yanları ise bileti erken almanız halinde indirim uygulanması. Şöyleki ki; uçuş tarihiniz belli olduysa 14 gün evvel bileti alırsanız fiyatı 16,50£, 30 gün evvel alırsanız 14,30£, hatta 90 gün evvel alırsanız 5,50£.

Üstelik bu erken alınan biletleri seçtiğiniz günün herhangi bir saatindeki trene binmek için kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla, biletinizi erken satın alma şansınız var ise hem oldukça ucuza geleceği, hem de en süratli yöntem olduğundan Heathrow Express Treni en ideal çözüm diyebilirim.

TfL Rail / Heathrow Connection Treni

Heathrow Connection Treni Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Heathrow Havaalanı kent merkezi ulaşım mevzusunda bir öteki seçenek ise, bu havaalanından gene Paddington Tren İstasyonu‘na giden TfL Rail Treni. Bu trenin bir evvelkinden farkı ise express olmaması, arada bazı istasyonlarda da durması. Bu yüzden seyahat da 30-35 dakikayı buluyor.

05:20 – 00:00 saatleri içinde hizmet veren TfL Rail trenlerinin kalkış noktası ise Terminal 2 & 3 Tren İstasyonu ile Terminal 4 Tren İstasyonu.

Terminal 5’e inerek bu treni kullanmak isteyen yolcuların parasız havaalanı treni ile Terminal 2 & 3 İstasyonu’na gelmesi gerekiyor. Tren İstasyonlarına ulaşmak için indiğiniz terminaldeki “Train” tabelalarını takip etmeniz de kafi.

Londra havaalanı ulaşımı TfL Rail

TfL Rail Trenlerinin tutarı ise 06:30 – 09:30 saatleri içinde 10,50£, öteki saatlerde 10,10£. Biletlerinizi tren istasyonlarındaki gişelerden ve otomatlardan alabileceğiniz şeklinde, online satın alma da yapabiliyorsunuz.

Bu trende de Oyster Card yada temassız kredi kartlarını turnikede okutarak, bilet satın almanıza gerek olmadan geçiş yapabilirsiniz, tutarı ise düzgüsel biletlerle aynı. Bir tek; en uzun mesafe tutarı eğitim edilmemesi için temassız kredi kartınızı yada Oyster Card’ı çıkışta da okutmayı ihmal etmeyin.

Metro

Fazlaca geniş bir alana yayılmış olan Londra Metrosu’nun lacivert renkle gösterilen Picadilly Hattı Heathrow Havaalanı kent merkezi ulaşım seçenekleriniz içinde yer ediniyor.

Terminal 2 & 3, Terminal 4 ve Terminal 5 Metro İstasyonları’ndan kalkan seferler her 10 dakikada bir ve kent merkezine seyahat ortalama 50-60 dakika sürüyor. Metro İstasyonu’na ulaşmak için indiğiniz terminaldeki “Underground” tabelalarını takip etmelisiniz.

Metro seferleri normalde tüm terminallerden 05:00 – 23:45 içinde gerçekleştiriliyor. Sadece Cuma ve Cumartesi günlerinde Terminal 2 & 3 ve Terminal 5’den seferler 24 saat süresince yapılıyor.

Tek kullanımlık bilet almanız halinde ücretin olduğu yolculuğu Oyster Card kullanarak yapmak isterseniz fiyat düzgüsel saatlerde 3,10£ (bir tek yoğun olan 06:30 – 09:30 saatleri içinde 5,10£).

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım otobüs

Bizdeki Havataş, Havaş şeklinde havaalanı otobüs servislerini tercih edenler için de Heathrow Havaalanı’nda birkaç seçenek mevcut.

National Express kentteki en kuvvetli havaalanı shuttle bus firmalarından ve tüm havaalanlarından da kent merkezine servisleri var. Heathrow Havaalanı kent merkezi ücretini 11,50£ olarak belirlemiş.

Megabus şirketi ise Heathrow Havaalanı’ndan Victoria Tren İstasyonu’na otuz dakikada bir seferler düzenliyor. Averaj 50 dakika devam eden bu yolculuğun fiyatı ise 7,51£.

Rail-Air şirketi Heathrow Havaalanı’ndan Reading, Guildford şeklinde Londra’daki bazı tren istasyonlarına shuttle bus seferleri düzenliyor. Bilet tutarları ise gidilecek yere nazaran 9 – 12£ içinde.

Shuttle bus otobüslerinin biletlerini isterseniz havaalanından da alabilirsiniz. Terminal 2 & 3’deki Heathrow Bus Station, Terminal 4’de 13-14 no’lu peronlar, Terminal 5’de 9-15 no’lu peronlar hem bilet alabileceğiniz bölgeler hem de otobüslerin kalkış noktası. Buraya ulaşmak için “Bus” yada “Coach” tabelalarını takip edebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

belediye otobüsü Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Heathrow Havaalanı kent merkezi ulaşımı için en uygun fiyatlı yöntem organik olarak belediye otobüsleri. Tek yön tutarı 1,50£ olan otobüsleri Batı Londra’ya gidecek olanlar tercih edebilir. Bu yolu kullanmak isteyenlerin gereksinim duyacağı güzergah haritası ise şu linkte (tfl.gov.uk/maps/bus).

Otobüsler Terminal 2 & 3’deki Heathrow Bus Station’dan, 4-8 no’lu peronlardan kalkıyor ve 24 saat süresince servis veriyor.

Hiçbir şekilde şoföre nakit ödeme yapılmayan otobüslerin biletini istasyondaki makinelerden alabileceğiniz şeklinde, Oyster Card yada temassız kredi kartı kullanarak bilet almadan da otobüse binebilirsiniz. (Oyster Card yada temassız kredi kartı seçeneğinde bu kartları otobüse binerken okutuyorsunuz, tutarı direkt eğitim ediliyor).

Taksi

airport taksi Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Heathrow Havaalanı kent merkezi ulaşımı mevzusunda konforlu seçeneklerden biri de tüm terminallerin çıkışında bulunan lisanslı taksiler. Yolculuğun trafiğe ve otelinizin lokasyonuna nazaran 1 – 2 saat içinde süreceği bu seçenekte taksimetre 40 – 80£ içinde yazacaktır. Ki daha detaylı informasyon için şu bağlantıya (tfl.gov.uk/modes/taxis-and-minicabs/taxi-fares) göz atabilirsiniz.

Standart Tarifeli Taksiler / Minicabit & We Know

Minicabit Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Heathrow Havaalanı kent merkezi ulaşım mevzusunda konforlu bir seçenek arıyor fakat “taksi ne kadar meblağ ki” endişesi yaşamak istemiyorsanız standart tutarı olan taksileri kullanabilirsiniz.

Bu seçenekte ilgili firmanın internet sayfasında havaalanı, gitmek istediğiniz yer, varış tarihiniz ve saatinizi girip fiyat teklifi alıyorsunuz, onaylarsanız da ödemeyi yapmış olup aracı rezerve ediyorsunuz.

Sadece bu yöntemde şoförle buluşma, uçağınız gecikme yaparsa “beklerler mi” endişesi şeklinde mevzular birazcık can bunaltan olabilir. Gene de tercih edenler için:

Minicabit firmasının ücretleri 50,50£‘dan başlıyor.

We Know firmasında ise ücretler seçeceğiniz araca nazaran değişmekle beraber 60£‘dan başlıyor.

Hotel Servis Hizmetleri

otel servisi Londra havaalanı

Hotel pick up, kısaca karşılama hizmetleri de Londra Havaalanı kent merkezi ulaşım mevzusunda konforlu seçeneklerden bir tanesi. Otellerin derhal hepsi şehirdeki çeşitli havaalanlarından karşılama hizmeti sunuyor. Bu durumda kapıdan kapıya hizmet alıyorsunuz. Ücretleri ise değişken.

Havaalanına yada otelin yerine nazaran pahalı bulacaklarınız olduğu şeklinde, bu servisi parasız sunan oteller de mevcut. Booking.com sitesinden rezervasyon yapmanız halinde otelin havaalanı pick up servisi olup olmadığı, var ise fiyatı şeklinde detayları özellikler kısmında kolaylıkla görebilir, karşılaştırma yaptıktan sonrasında size eğer uyuyorsa bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Gatwick Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım

Gatwick Havaalanı Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Londra Havaalanı kent merkezi ulaşım rehberi yazısında anlatmak istediğim bir öteki havalimanı ise kentin ve İngiltere’nin en işlek ikinci havalimanı Gatwick. Ki burası Avrupa’nın da dokuzuncu işlek havalimanı.

Şimal ve Cenup olmak suretiyle 2 terminali bulunan havaalanı Türkiye’den Pegasus ve THY uçuşları ile ulaşılabilir durumda.  Kentin güneyinde, merkezdeki Trafalgar Meydanı’na 65 kilometre mesafede bulunan Gatwick Havaalanı’ndan hem Londra merkezine hem de Brighton şeklinde çevre illere çeşitli ulaşım olanakları mevcut.

Gatwick Express Treni

Gatwick Express Treni Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Londra’nın merkezinde Victoria Tren İstasyonu’na ve Brighton kentine express seferler düzenleyen bu tren Gatwick Havaalanı kent merkezi ulaşım açısından en süratli seçenek diyebilirim. Victoria Tren İstasyonu’na seyahat ortalama 30 dakika sürüyor.

Hafta içi 05:40 – 23:10, Pazar günleri 05:50 – 00:00 içinde her 15 dakikada bir kalkan trenlere South (Cenup) Terminal’in altındaki tren garından binebilirsiniz. Ki bunun için “Train” tabelalarını takip etmeniz kafi. North (Şimal) Terminali’nden ise parasız shuttle bus ile tren garına ulaşabiliyorsunuz.

Şu linkte (gatwickexpress.com/) %10 indirimli olarak satın alabileceğiniz biletleri havaalanında gişelerden yada makinelerden almak isterseniz tek yön tutarı 19,90£, gidiş-dönüş ise 37,80£. Yalnız biletinizi online satın almanız halinde size gönderilen email’in çıktısını değil, o email’in ekindeki PDF dosyasının çıktısını yanınıza almalısınız.

Bu trenleri isterseniz bilet satın almadan, turnikelerde Oyster Card yada temassız kredi kartınızı okutarak da kullanabilirsiniz. Bu durumda sizden eğitim edilecek ücret de düzgüsel bilet tutarı, fiyat farkı yok.

Southern Railway Treni

Southern Railway Treni Londra havaalanı transferi

Gatwick Havaalanı kent merkezi ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de son durağı gene Victoria Tren İstasyonu olan Southern Railway Treni. Yalnız bu tren express olmadığı için seyahat 45 dakika kadar sürüyor.

Biletinizi online satın almak istemeniz halinde tutarı 8,50£ iken, istasyondaki gişelerden yada makinelerden alırsanız 12£.

Thameslink Treni

Thameslink Treni londra havaalanı Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Bir öteki Gatwick Havaalanı kent merkezi ulaşım seçeneği ise bu havalimanından Londra’daki St Pancras Tren İstasyonu’na gidebileceğiniz Thameslink Treni.

Bu trenin bir başka pozitif yanları da hattın sonunun Luton Havaalanı olması. Dolayısıyla bu iki havaalanı içinde gezi etmesi gerekenler için de ideal bir seçenek Thameslink Treni.

Seferlerin 05:00 – 00:00 içinde düzenlenmiş olduğu trenler London Bridge üstünden St Pancras Tren İstasyonu’na ulaşıyor ve tek yön biletler 12£. Biletinizi online satınalmak isterseniz şu bağlantıya (thameslinkrailway.com/) göz atabilirsiniz.

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Shuttle Bus Londra havaalanı transferi

Gatwick Havaalanı kent merkezi ulaşım seçenekleri içinde da shuttle bus opsiyonu mevcut. Victoria Otobüs Terminali’ne 1,5 saatte ulaşabileceğiniz shuttle bus servislerinde Easybus ise en ideal seçenek.

Aslen Easybus firmasının kendi otobüsleri yok, öteki shuttle firmalarının otobüslerini kullanıyor. Sadece sitesinde ilgili havalimanından hizmet veren tüm shuttle bus firmalarını görüp karşılaştırma olanağı sunmuş olduğu için bir tek Gatwick’te değil, tüm Londra Havaalanları’nda tavsiye ederim.

Easybus’un bir öteki pozitif yanları ise, biletinizi erken (mesela 3-4 gün evvel) almanız halinde, otobüsteki boş koltukların fazla olması doğrultusunda indirimli fiyatlar sunması. Mesela normalde 12£ olan bir bileti, otobüste boş koltukların oldukça olması durumunda 1,99£ fiyattan alma şansınız var.

Taksi

Londra havaalanı ulaşımı

Gatwick Havaalanı kent merkezi ulaşım seçeneklerinden sonucunsu ise havaalanının her iki terminalinde çıkışta bulabileceğiniz lisanslı taksiler. Bu şekilde otelinizin konumuna ve trafiğe bağlı olarak 1-2 saat içinde sürecek yolculuğun fiyatı 60£ seviyesinden başlıyor.

Stansted Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım

Stansted Londra havaalanı transferi

Londra’nın kuzeyinde, kent merkezinden ortalama 65 kilometre uzakta bulunan Stansted Havaalanı kentin üçüncü, İngiltere’nin ise dördüncü en işlek havalimanı.

Türkiye’den Atlas Jet ve yaz mevsiminde Pegasus ve Easyjet ile ulaşabileceğiniz havaalanı yılda 28 milyon yolcuya hizmet veriyor. Dolayısıyla Stansted Havaalanı kent merkezi ulaşım seçenekleri de oldukça fazla.

Stansted Express Treni

Stansted Express Treni Londra havaalanı transferi

Londra Havaalanı kent merkezi ulaşım rehberi yazısında Stansted Havalimanı için gene en süratli seçenek ekspres trenler. Stansted Express Treni ile Tottenham Hale üstünden Londra’daki Liverpool Street İstasyonu’na 50 dakika devam eden seyahat 15 dakikada bir kalkan trenlerle sağlanıyor.

İsterseniz Stansted Express ile Stratford’a da gidebilirsiniz. Ve seferler her gün 05:30 – 00:30 içinde gerçekleştiriliyor.

Stansted Express Treni’nde Oyster Card ve temassız kredi kartları geçerli değil. İstasyondaki gişeler yada makinelerden alabileceğiniz biletlerin fiyatı tek yön için 18,90£ ve 5-15 yaş arası %50 indirimli.

Biletinizi online (satın almanız halinde ve erken satınalma yapmış olursanız indirimlerden de faydalanabiliyorsunuz. Birkaç örnek vereyim: 60 gün öncesinde biletinizi alırsanız fiyatı 11£, 90 gün öncesinde alırsanız 9,45£.

Trenlerin kalktığı istasyon ise geliş terminalinden yürüyerek birkaç dakika mesafede. Havaalanında “Train” tabelalarını takip etmeniz kafi.

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Stansted shuttle Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Tren istemeyenler için uygun fiyatlı bir başka seçenek de shutte bus servisleri, bilhassa aktarma ile uğraşmak istemeyenler için. Stansted Havalimanı’nda Airport Bus Express ve National Express tarafınca sunulan bu hizmetlerle Londra’nın çeşitli yerlerine ulaşım mümkün.

Airport Bus Express 06:00 – 02:00 saatleri içinde A21 hattı ile Liverpool Street’e, A20 hattı ile de Victoria Otobüs Terminali’ne ulaşım sağlıyor ve bu hattın tutarı 7,90£.

Londra Havaalanı kent merkezi ulaşım rehberi yazısının Heathrow Kısmı’nde linkini verdiğim National Express şirketi ise A6 hattı ile Portman Meydanı’na, A7 hattı ile Victoria Otobüs Terminali’ne, A8 hattı ile Kings Cross’a ve A9 hattı ile Stratford’a ulaşım sağlıyor.

Bunlar haricinde gene yazının önceki bölümlerinde sözünü ettiğim Easybus şirketi, Airport Bus Express ve National Express’in otobüslerini kullanarak, erken rezervasyonda 4,99£’a kadar düşen fiyatlarla hizmet veriyor.

Taksi

Stansted taksi Londra havaalanı ulaşımı

Stansted Havalimanı kent merkezi ulaşım söz mevzusu olduğunda bu havaalanının lisanslı taksileri ile direkt otelinize, aktarma, gecikme telaşı olmadan ulaşmanız mümkün.

Otelinizin yerine ve trafik yoğunluğuna nazaran süresi 1-2 saat içinde değişen yolculuğun tutarı de 70£ seviyesinden başlıyor.

Standart Tarifeli Taksiler / Minicabit

Stansted Havaalanı kent merkezi ulaşım mevzusunda, otelinizin kapısına kadar hizmet alabileceğiniz bir öteki seçenek de fiyatlarını rezervasyon esnasında görüp karar verebileceğiniz standart fiyatlı taksiler.

Luton Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım

Luton havaalanı Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Londra’nın kuzeybatısında, kent merkezinden ortalama 50 kilometre mesafede yer edinen Luton Havaalanı Türkiye’den Sunexpress yada yaz mevsiminde Easyjet ile ulaşabileceğiniz bir havalimanı.

Ülkedeki havaalanları arasından da en işlek beşincisi. Dolayısıyla buradan da kent merkezine çeşitli ulaşım seçenekleri mevcut.

Thameslink Treni

luton Thameslink Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Luton Havaalanı kent merkezi ulaşımı seçeneklerinden en rahatı Thameslink Trenleri ile St Pancras İstasyonu’na kadar gidebileceğiniz seyahat. Ki bu hat St Pancras’dan sonrasında Gatwick Havaalanı ve Brighton’a da devam ediyor. İlgilenenler olursa…

Gündüz her 15 dakikada bir, geceleri de saatte bir kalkan trenler St Pancras İstasyonu’na 50 dakikada ulaşıyor ve bilet tutarları da 17,40£.

Biletinizi istasyondaki gişeler yada makinelerden alabileceğiniz şeklinde şu bağlantıya (thameslinkrailway.com) tıklayarak online da alabilirsiniz.

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Londra havaalanı transferi

Otelinin konumu uygun olanlar için daha azca aktarma gerektireceğinden shuttle bus servisleri ideal olabilir. Bunun için de Luton Havaalanı’nda National Express ve Green Line firmalarını tercih edebilirsiniz.

National Express -ki linkini Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının Heathrow Kısmı’nde vermiştim-  A2 hattı ile Baker Street üstünden Paddington İstasyonu’na, A1 hattı ile de Victoria Otobüs Terminali’ne seferler düzenliyor. Victoria Otobüs Terminali seferlerinin fiyatı 12£.

Green Line şirketi ise otuz dakikada bir kalkan 757 no’lu otobüsleri ile Luton Havaalanı’ndan Victoria Otobüs Terminali’ne ulaşım sağlıyor. Bilet tutarları 11£ olup isterseniz havaalanından isterseniz online olarak bilet satın alabilirsiniz.

Taksi

Luton Havaalanı’nın geliş terminali dışından kalkan lisanslı taksilerle otelinize gitmek istemeniz halinde ulaşım 1-2 saat içinde sürüp, toplam meblağ 50£ seviyesinden başlayacaktır.

London City Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım

City havaalanı Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Londra’nın doğusunda, kent merkezine olan 10 kilometre mesafesiyle kente en yakın havalimanı olan London City’ye aslen Türkiye’den uçuş yok. Sadece aktarmalı olarak uçup buraya inmesi ihtiyaç duyulan okuyucular olabilir diye özetlemek gerekirse da olsa London City Havaalanı kent merkezi ulaşım seçeneklerinden anlatmak isterim.

Dockland Light Railway Trenleri: London City Havaalanı’na ulaşabileceğiniz raylı sistem. West Ham Metro İstasyonu’na tek kullanımlık biletle 4,90£, Oyster Card yada temassız kredi kartları ile 1,70£ ödeyerek averaj 20 dakikada ulaşabilir, buradan da öteki metro hatlarına aktarma yaparak otelinize hızlıca gidebilirsiniz. DLR Tren İstasyonu havaalanının altında yer ediniyor ve asansörle ulaşım mümkün.

Bunun haricinde terminal binasının haricinde bulabileceğiniz shuttle bus servislerini de kullanabilirsiniz.

Sadece kente yakın bir mesafede olduğundan taksi yada otellerin pick up servisini kullanmak da London City Airport söz mevzusu olduğunda oldukça masraflı olmayacaktır.

Taksi seçeneğinde gideceğiniz yerin konumuna ve trafik yoğunluğuna nazaran 30£ ile başlamış olan tutarda maliyetiniz olacaktır.

Otellerin karşılama servisi içinse eğer rezervasyonunuzu Booking.com üstünden yapıyorsanız “özellikler” kısmında otelinizin karşılama servisi olup olmadığına bakabilir, var ise otelle iletişime geçerek fiyat sorabilirsiniz.

Southend Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım

airport Southend Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Londra’nın doğusunda, kent merkezine 50 kilometre mesafede yer edinen Southend Havaalanı da ufak ve Türkiye’den uçuş yapılmayan bir havalimanı. Sadece aktarmalı uçuşlarla bir halde buraya yolu düşenler için seçeneklerden bahsetmekte yarar var.

Greater Anglia Treni: Southend Havaalanı kent merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki raylı sistem. Havalimanından 20 dakikada bir kalkan trenlerle Liverpool Street İstasyonu’na 52 dakikada, Stratford’a 44 dakikada ulaşabiliyor buralardan da metro ile Londra’da istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Bilet tutarları ise Liverpool Street için 16,70£, Stratford için 13,60£ olup biletinizi isterseniz tren işletmesinin websitesi üstünden, isterseniz de havaalanında Costa Cafe’nin karşısındaki makinelerden satın alabilirsiniz.

Shuttle bus servisini ise Southend Havaalanı’nda First Essex şirketi ve Arrivs Bus şirketi sunuyor. Bilet tutarları ve güzergahları web sitelerinden denetim edebilirsiniz.

Southend Havalimanı’nın lisanslı taksileri de geliş terminali çıkışında bulabileceğiniz bir başka süratli ve konforlu seçenek.

Özetle Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım

Londra havaalanı ulaşımı

Aslen 6 havalimanı ve bunların hepsinden çeşitli ulaşım alternatifleriyle Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında bir özet yapmak zor, sadece elimden geleni yapayım.

Ilk olarak hangi havaalanına inerseniz inin, önceliğiniz hız ve konforsa, tren, otobüs ve metro içinde aktarma yapmak istemiyorsanız yada 3-4 kişilik bir grup olduğunuz için harcamaları bölüşebilecekseniz yazı başlangıcında önerdiğim hususi otel transferi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Toplu taşıma tercih ediyorsanız da, tutarı öteki toplu taşıma seçeneklerine nazaran yüksek olmakla beraber gene de ucuz sayılabilecek havaalanı express trenleri (Heathrow Express, Gatwick Express, Stansted Express şeklinde) en süratli alternatif. Ki bu seçeneklerde eğer biletinizi evvel alabilirseniz tutarları da daha düşük oluyor aslen.

Bütçe sizin için oldukça önemliyse daha da uygun fiyatlı olan metro yada otobüs alternatiflerini de düşünebilirsiniz.

Sadece size Londra özelinde verebileceğimiz bir tavsiye daha var, o da otelinizin konumu. Otelinizin konumuna nazaran minimum aktarma ile ulaşabileceğiniz toplu taşıma alternatifi de sizin için ideal olacaktır. O yüzden Londra Havaalanı Kent Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının başlangıcında verdiğim raylı sistemler haritası linkine ne olursa olsun bir göz atın.

Londra seyahatinizde sizlere yararlı olabilecek öteki yazılarımıza da göz atmak ister misiniz?

Konaklamanızı hemen hemen ayarlamadıysanız Londra’da nerede kalınır?, hemen hemen seyahatinizde neler yapacağınızı planlamadıysanız Londra Seyahat Rehberi ve Londra Gezilecek Bölgeler, yeme içme yurt haricinde sizin için bir problemse Londra Yiyecek Rehberi ve Londra’da Ne Yenir, alışveriş yapmayı istiyorsanız Londra Alışveriş Rehberi ve Londra’dan Ne Alınır, kent içinde toplu taşımayı sık kullanacaksanız Londra Kent İçi Ulaşım Rehberi yazıları size yararlı olacaktır.

0 Reviews

Write a Review

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir