Halkbank En Yüksek Vadeli Faiz Oranı Nedir?

15 October 2020
Halkbank En Yüksek Vadeli Faiz Oranı Nedir?
40
Views

Dünya üzerinde en çok paranın döndüğü kurumlar bankalardır. Bu para döngüsü bankaların olmazsa olmazıdır.

Para döngüsü olmadan bankalar devam edemez ve müşterilerine hizmet sunamazlar. Para döngüsünün de asıl kaynağı bankaların müşterileri bizlerdir. Bizler bankalara yatırdığımız, çektiğimiz veya faize bıraktığımız bütün paralarla bankanın para döngüsüne destek oluruz. Biz paramızı tabiri caizse geri bankadan isteyene dek bankalar paramızı kullanacaktır. Bu kullanımın bedeli olarak bizlere faizli hesaplar sunmaktadırlar.

Faizli Hesaplar Nelerdir?

Faizli hesaplar, iki çeşit olarak bulunmaktadır. Birincisi vadeli faiz, ikincisi ise vadesiz faiz hesaplarıdır. Vadeli faiz hesaplarında, isminden de anlaşılacağı gibi, bizlere faizin ödenmesi için, belli bir vaktin geçmesi gerekmekte veya biz paramızı koyarken bu hesaba, örneğin 1 ay sonra geri çekeceğim dediğimiz ve faizi diğer hesaplara göre daha yüksek hesaplardır. Vadesiz faiz hesabı ise, faize koyacağımız parayı, istediğimiz zaman çekebilme özelliğine sahip, fakat faiz oranı vadeli hesaba göre daha düşük olan hesaplardır.

Halkbank En Yüksek Vadeli Faiz Oranı Nedir?

Ülkemizdeki Bankalar

Ülkemiz üzerinde birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalardan bazıları eski kökenli olmakla beraber, bazıları ise günümüz teknolojisine uygun çıkan sanal bankalardır. Eski kökenli bankalardan ülkemiz de hizmet eden bazı bankalar; Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Halkbank gibi daha nicelerini sıralayabiliriz. Sanal bankalar ise yeni kurulmuş ve daha henüz güvenemediğimiz bankalardır. Bir üst konu başlığımız da faizli hesaplardan bahsettik. Bu bankaların tamamı faizli hesaplara sahiptir ve biz bugün Halkbank’ın vadeli faiz oranlarını inceleyeceğiz.

Halkbank Vadeli Faiz Oranları

Halkbank’ın web sitesi üzerinde yer alan, hesaplama uygulamasını kullanarak örnek bir hesaplama yaptığımız da, elimizde 1000 TL olduğunu varsayıyoruz. Bu 1000 TL’nin 1 aylık vadeli faiz oranı %9.75 olmaktadır. Bu faiz oranı 3 aylık vadeli faize yatırdığımız zaman da değişmemektedir. Fakat 6 aylık vade için, 1000 TL’mize uygulanacak faiz oranı %9.50 olacaktır. 1 yıllık vade için ise faiz oranı % 9.25’e düşmektedir. Halkbank’ın vadeli faiz oranları bu şekildedir. Bu durum da en yüksek vadeli faiz oranı, %9.75 olacaktır.

Article Categories:
Bankalar · Tüm Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *