Engellilere Vergi İndirimi 2020, Engellilik İndirimi Tutarları

27 October 2020
Engellilere Vergi İndirimi 2020, Engellilik İndirimi Tutarları
37
Views

Engelli vatandaşlara çok sayıda destekler veriliyor. Engelli vergi indirimleri 2020 yılında ne durumda? Vergi indirimleri 2021 yılında nasıl olacak? Bu yazımızda görebilirsiniz.

Engelli vergi indirimleri kişilerin engel oranlarına göre belirlenmektedir. Yani yüzde 80 engelli olan bir birey ile yüzde 40 engelli olan bir arasında vergi indirimi söz konusu farklı olacaktır. Engelli vergi indirimi nedir? Kimler bu muafiyetten faydalanabilir.

Engelli vatandaşların vergi indiriminden faydalanabilmeleri için gerekli kanunlar çıkarılmıştır. Gelir Vergisi Kanununa göre çalışma gücünün asgari yüzde seksenini kaybetmiş olan kişiler her zaman 1. derece engelli olarak kayıtlara geçmektedir. Yüzde altmışını kaybetmiş kişiler ise ikinci derece engelli %40 ini kaybetmiş kişiler ise 3. derece bulunmaktadır. Engellilik indirimi alabilmek için çalışan engellinin kendisine ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilere en az %40 engel durumu var ise engelli indirim vergisi uygulanmaktadır.

Ücretle Çalışan Engelli Bireyin Kendisi,

– Bakmakla yükümlü olduğu eşi veya çocuğu engelli olan hizmet erbabı ve serbest meslek erbabı,

– Basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek erbabı kişiler, vergi indiriminden yararlanabilmektedir.

Ücretlerinden gelir vergisi indirimi söz konusu olduğundan çalışmayan engelliler vergi indirimi için başvuramazlar. Ayrıca serbest meslek erbabı veya basit usul mükellefiyeti olmayanlar da bu indirimden faydalanamazlar.

Engel Derecesine Göre Muafiyet

3 üncü derece (%40 – %59) engelli indiriminden yararlananlar için 350 TL engelli indirimi yapılacak. 2 inci derece (%60 – %79) engelli indiriminden yararlananlar için 790 TL engelli indirimi yapılacak. 1 inci derece (%80 ve daha yukarı) engelli indiriminden yararlananlar için 1400 TL engelli indirimi yapılacak.

Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için 193 sayılı gelir kanunu vergisini 31. maddesi ile çalışma gücünü kaybetmiş kişiler yani engelli vatandaşlar yararlanabilir. Engelli vatandaşların engel oranına göre indirim de değişiklik göstermektedir. Engellilik indirim tutarları her kamu çalışanı ise aylık maaş ya da ücret ödemelerinde gelir vergisi hesaplaması yapılarak dikkate alınmaktadır.

Article Categories:
SGK · Tüm Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *